• 20 Ekim 2018, Cumartesi
  • Son Güncelleme 17:01

29 Ocak 2011, Cumartesi

Tunus'ta halk Gannuçi'nin istifasını istiyor

Halk isyanın devlet başkanında sonra geçici birlik hükümetini de devirdiği Tunus'ta yeni kabine göreve başlarken gösteriler sürüyor. Halk başbakan Muhammed Gannuçi'nin de istifasını istiyor.

Tunus'ta dün yeni kabine yemin edip göreve başlarken başbakanlık ofisi önünde 6 gün önce kamp kuran yüzlerce gösterici polisle çatıştı. Polis havaya ateş açıp halkın üstüne gaz bombası atarken, göstericiler polise taşlarla karşılık verdi.

AFP'ye göre açlık grevi ve oturma eyleminin yapıldığı başbakanlık ofisi önündeki kamp saldırı sonrası kapatılırken, 5 gösterici polis tarafından yaralandı. Gözaltılar da var.

Başbakan Muhammed Gannuçi eylemlerin sürmesi üzerine geçici birlik hükümetini lav ederken, koltuğunu bırakmamıştı. Halk bu kararı yetersiz bulurken, Fransa yeni geçici hükümete başarılar diledi. AB de yeni hükümetin arkasında.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, gelecek hafta Tunus'a bir uzmanlar ekibi göndereceğini açıkladı. Yeni Dışişleri Bakanı Ahmed Ounais'in ise önümüzdeki salı günü Brüksel'de AB yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler