• 15 Ekim 2018, Pazartesi
  • Son Güncelleme 17:01

23 Şubat 2011, Çarşamba

Kaddafi'nin iç savaş isteği gerçekleşiyor

Kaddafi'nin televizyonda yaptığı konuşmada yandaşlarını sokağa çağırmasının ardından Trablus'ta Kaddafi yandaşları sokağa çıktı. Kaddafi'nin paralı askerleri de sokakta insan avında...

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin televizyondan yaptığı öfkeli konuşmada ''ölürüm de gitmem'' diyerek yandaşlarına sokağa çıkma çağrılarının ardından Trablus'ta Kaddafi yanlıları sokağa çıktı. Kaddafi'nin Çad ve Sırbistan'dan getirdiği paralı askerlerin sokaklarda sürdürdüğü insan avı ve linç görüntüleri internette yayınlanmaya başladı. Görüntülere göre 'Sarı kafalar' olarak adlandırılan gurup evleri ateşe veriyor.

KADDAFİ YANLILARI SOKAKTA

Libya lideri Muammer Kaddafi yandaşlarının başkent Trablus'un merkezindeki Yeşil Meydan'da toplandığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, onlarca göstericinin korna çalarak otomobillerle dolaştığını, yeşil bayraklar sallayarak, Kaddafi'nin resimlerini taşıdığını ve "Halkın iktidarı ya da ölüm" yazılı büyük bir pankart taşıdığını belirtti.

Meydanda az sayıda güvenlik görevlisinin bulunduğu kaydedildi. Kentin diğer bölümlerinde ise çoğu dükkânın kapalı olduğu, ancak fırınlar ve benzin istasyonları önünde kuyruklar görüldüğü belirtildi. Devlet televizyonunda dün halka hitap eden Kaddafi, yandaşlarına bugünden itibaren gösteri yapmaları çağrısında bulunmuştu. Öte yandan, CMA-CGM adlı bir Fransız denizcilik şirketi, Libya'daki durum yüzünden, ülkedeki tüm limanlar ve terminallerin geçici bir süre için kapatıldığını açıkladı.

KESKİN NİŞANCI GÖRÜNTÜLERİ

Libya'da göstericilere ateş eden keskin nişancıların silahından çıkan kurşunları gösteren görüntüler sosyal paylaşım sitelerinden dünyaya ulaştı. Öte yandan Kaddafi yandaşları dünkü çağrıya uyarak sokaklara döküldü. Uluslararası haber ajanslarının bile görüntü ve fotoğraf geçmekte zorlandığı Libya'dan sokak çatışması görüntüleri internete düştü.

Sosyal paylaşım sitelerine verilen görüntülerde protestocular "Libyalılar burada! Burada, burada!" sloganları atıyor.

TRABLUS'TA SİLAH SESLERİ

Libya'nın başkenti Trablus'ta Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin sokaklarda ateş açtığı bildirildi. AP ajansının, bir görgü tanığına dayanarak verdiği haberde, silahlı Kaddafi yanlıları ve Kaddafi'nin paralı askerlerinin bu sabah sokaklarda ateş açtığı belirtildi.

MİSURATA MUHALİFLERİN KONTROLÜNE GEÇTİ

Bu arada ülkenin batısındaki Misurata'da yönetim karşıtlarının kentin kontrolünü ele geçirdiği kaydedildi. Tanıklar, Kaddafi döneminden önceki bayrakları sallayan kent halkının bunu kornalarla kutladığını ifade etti. Misurata'nın, hükümet karşıtı güçlerin eline geçen ilk batı kenti olduğu belirtildi.

Bir tanık, halkın kenti korumak, caddeleri temizlemek ve yaralıların tedavisi için komiteler kurduğunu anlattı.

SİLAH SATIŞI ASKIYA ALINDI!

Libya'ya yaptırımları tartışmaya başlayan AB, öncelikli olarak bu ülkeye her türlü silah satışını askıya aldı. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Maja Kocijancic, "Bugün aldığım bilgiye göre tüm AB üyeleri, Libya'ya her türlü silah satışını ve satış iznini askıya almış durumda" dedi.

2009 yılı verilerine göre Libya'ya en fazla silah satan AB üyeleri arasında 112 milyon avroyla (askeri uçak) İtalya, 80 milyon avroyla (ateşli silahlar) Malta, 53 milyon avroyla (elektronik sinyal karıştırıcıları) Almanya, 30,5 milyon avroyla Fransa, 25,5 milyon avroyla İngiltere ve 22 milyon avroyla Belçika bulunuyor.

BOMBALA EMRİNE UYMAYIP ATLADILAR!

Öte yandan Libya hava kuvvetlerine ait bir uçak, pilotların Bingazi'yi bombalama emrini reddederek paraşütle atlamasının ardından düştü. Öte yandan halk isyanın sürdüğü Libya'da ordunun terk ettiği askeri üsler de protestoculara kaldı.

İSTİFALAR

Reuters ajansının bildirdiğine göre, Kaddafi'nin oğlu Saif el-İslam'ın üst düzey bir yardımcısı da istifa etti. Libya'nın doğusunda bulunan BBC muhabiri Jon Leyne, salı günü televizyondan yaptığı konuşmada protestoculardan ''fareler ve hamamböcekleri'' diye bahseden Albay Kaddafi'ye yöre halkının öfkeyle ve alay ederek tepki verdiğini bildiriyor.

İSLAMİ EMİRLİK KURULDU İDDİASI

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaym, El Kaide'nin ülkenin doğusundaki Derna'da İslami emirlik kurduğunu açıkladı. Kaym, Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçileriyle toplantısında yaptığı açıklamada, El Kaide'nin doğudaki Derna'da eski bir Guantanamo tutsağı tarafından yönetilen bir İslami emirlik kurulduğunu belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de bugün yaptığı açıklamada, "Sirenaik bölgesinde son günlerde Libya'nın doğusunda bir İslami emirlik kurulduğu ve Batılıları kaçırmak istediklerinin açıklandığını" söyledi. Frattini, "Bu İslami radikalizm bizi endişelendiriyor, çünkü AB'den birkaç yüz kilometre ötede bulunuyor, ancak hiçbir şey yüzlerce masum sivilin ölümünü halkı çıkaramaz" diye konuştu.

BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR: BİN ÖLÜ, BİN 400 KAYIP

Libya'da Kaddafi'ye iktidarına karşı 8 gündür devam eden ve protestoculara karşı katliama girişilen ayaklanmada bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. Kaddafi yönetiminin halk isyanını bastırmak için her türlü şiddete başvurduğu Libya'da, uluslararası haber kuruluşlarına ulaşmayı başaran görgü tanıklarının anlatımları ülkedeki katliamın boyutlarını gösteriyor.

Yabancı basın mensuplarının Libya'ya girmesi yasaklanırken, tanıklar Kaddafi'nin Fransızca konuşan paralı askerleri ayaklanan halkın üzerine saldırttığı belirtiliyor. Görgü tanıkları, göstericilere rastgele ateş edildiği ve özellikle başkent Trablus'ta katliam yapıldığı konusunda benzer bilgiler veriyor.

Libya'nın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe adlı muhalif örgütün Londra'daki sözcüsü Salim Gnan, basına şu açıklamayı yaptı: "Askeri gemiler Trablus'ta bir yerleşim bölgesini bombaladı ve çok sayıda insan öldü. Kaddafi artık gemilerini bile halkına karşı kullanıyor. Yaşananları durdurmak için yapabileceği ne varsa yapmayı planlıyor. Kentin ana hastanesinin yanı sıra sokakta, özellikle de 3-4 kişiden kalabalık gruplar halinde gezen herkes vuruluyor. Trablus'taki insanlar çaresiz. İlaç, su ve yemeğe ihtiyaçları var. Sokaklarda cesetler var, çünkü insanların dışarı çıkıp onları gömmesi için durum hâlâ çok tehlikeli."

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre ise, ayaklanmanın sürdüğü 5 günden bu yana en az bin kişi öldürüldü, bin 400 kişi kayıp, 3 bin kişi de yaralandı.

Ajanslar/EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler