• 21 Kasım 2018, Çarşamba
  • Son Güncelleme 17:01

07 Ocak 2013, Pazartesi

Patriotlar Hollanda’dan yola çıktı

Hollanda'ya ait iki patriot bataryası NATO ortak savunma anlayışı çerçevesinde konuşlandırılmak üzere Türkiye'ye getirilmek üzere yola çıktı.

Patriot füzeleri sabahın erken saatlerinde Doğu Hollanda’daki Bestkazerne askeri üssünden askeri emniyet konvoyu eşliğinde yola çıktı. Patriotlar Türkiye’ye gemiyle getirilecek.  Patriotlar'in  22 Ocak'ta  Adana'ya ulaşması bekleniyor. Füze savunma sistemini kullanacak olan yaklaşık 270 Hollandalı askerin de, 21 ocak'ta yola çıkması planlanıyor.

ALMANYA’DAN GELECEK PATRİOTLAR YARIN YOLA ÇIKIYOR

Almanya'nın göndereceği patriotlar da bugün Varnemünde limanına sevk edilecek ve yarın yola çıkacak. Ayrıca, 30 Hollanda’lı ve 20 Alman askeri yetkiliden oluşan heyet de, patriotlarla ilgili hazırlık için yarın Türkiye'ye gelecek.

Türkiye'de bir yıl süreyle görevli olacak Hollanda askeri misyonunun, maliyeti 42 milyon Euro dolayında olacak. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollanda'nın göndereceği patriot savunma sistemleri Şubat ayı başında, göreve hazır hale gelecek. Patriotların ateş yetkisi Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nda olacak.

EmekDünyası.Net/Ajanslar