• 17 Ağustos 2018, Cuma
  • Son Güncelleme 17:01

07 Ocak 2013, Pazartesi

Esad konuştu ABD ve AB yanıt verdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad aylar sonra ilk kez ulusa seslendi. Esad konuşmasında diplomatik çözümleri reddetmediklerini ancak batı kuklaları ve terörist olarak nitelediği silahlı gruplarla uzlaşı masasına oturmayacaklarını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad aylar sonra ilk kez ulusa seslendi. Başkent Şam'daki Opera Evi binasında yapılan ve devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında Esad tüm ülkeyi sarsan bir acıyla karşı karşıya olduklarını söyleyerek, "Bugün sizin ve ülkemin evlatlarının yüzüne baktığımda sadece acı ve keder görüyorum. Suriyeli çocukların  yüzüne baktığımda  masum bir gülümseme veya kahkaha göremiyorum. Oyuncaklarla oynadıklarını göremiyorum. Ülkedeki yaşlıların çocukları ve torunları için dua ettiklerini görüyorum." dedi.

ESAD: MASAYA OTURABİLİRİZ

Esad krizin çözümü olarak bir dizi adım da sıraladı. Buna göre ilk olarak dış güçler muhalifleri silahlandırmayı sonlandırmalı. Bunun ardından ordu devleti savunma hakkını saklı tutarak askeri operasyonları durdurur diyen  Esad, "İhanet etmeyen kesimlerle  uzlaşma görüşmelerinin başlayabileceğini, bu görüşmeler sonunda da  genel seçimler, yeni bir hükümet ve yeni anayasa için referandum konusunun gündeme gelebileceğini söyledi. Esad genel af sözü de verdi.

“BU DEVRİMİN LİDERİ KİM?”

Tüm Suriye vatandaşlarını ülkeyi savunmaya çağıran Esad, "Kelimenin tam anlamıyla bir savaşın içindeyiz. Bu savaş bir grup Suriyeliyi ve bir çok yabancıyı kullanarak Suriye'yi hedef alıyor. Bu ülkeyi savunma savaşıdır. Bu ülke hepimizin ve onu korumamız gerekiyor." dedi. Başlatılan isyanın bir devrim olmadığını  belirterek "Bir devrim fikirlere ve fikir adamlarına ihtiyaç duyar. Bir lidere ihtiyaç duyar. Bu devrimin lideri kim o zaman? " diyen Esad'ın  konuşması sık sık sloganlarla kesildi.

Suriye muhalefetini  bir grup terörist ve  batının kuklası  olarak gördüğünü söyleyen Esad,  Suriye uşaklarla değil efendiler ile uzlaşır dedi.  Devlet başkanı  krizin çözümü olarak diplomatik adımları reddetmediğini ancak terörist fikirlere sahip olanlarla  masaya oturmayacaklarını vurguladı. Konuşmanın ardından salonda bulunanlar devlet başkanına sevgi gösterisinde bulunanca küçük çaplı bir izdiham da yaşandı.

ABD VE AB’DEN GÖREVİ BIRAK ÇAĞRISI

Beşar Esad'ın konuşmasına Amerika Birleşik Devletleri'nden bir cevap geldi... Esad'ın grişimini 'gerçeklerden  uzak' olarak niteleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, 'Esad görevi bırakmalı' dedi.

Nuland, esed'in konuşmasını, ''Rejimin iktidarda kalma konusunda yeni bir girişimi'' olarak nitelendirdi ve 'Halkın siyasi geçiş amacına hiçbir şey getirmediğini' söyledi. Yazılı yapılan açıklamada, Nuland,,, '''Esed'in girişimi gerçeklerden uzak, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El-İbrahimi'nin çabalarını baltalıyor''  ifadesini kullanılıyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherina Ashton'ın bürosundan yapılan açıklamada ise, Esad'ın konuşmasında yeni unsurlar olup olmadığının dikkatle inceleneceği belirtildi. Bununla beraber açıklamada, siyasi geçişi sağlamak için Esad'dan görevini bırakması istendi.

EmekDünyası.Net/Ajanslar

Anahtar Sözcükler