• 17 Ağustos 2018, Cuma
  • Son Güncelleme 17:01

08 Ocak 2013, Salı

Kürtler petrol ihracatına başladı

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, merkezi hükümetin itirazlarına karşın Türkiye üzerinden hampetrol ihracatına başladı. İlk ihraç ürünü petrol, tankerlerle mersin limanına taşındı.

Merkezi yönetim ile yaşanan çekişmelere karşın, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin ilk kez kendi adına dünya pazarlarına Türkiye üzerinden ham petrol ihracatına başladı. Reuters'ın haberine göre, Kuzey Irak'ın Tak Tak ve Khor Mor bölgelerinden gelen ilk ihraç petrol, karadan kamyonlarla Mersin Liman'ına taşındı.

Haberde, ham petrol ve küçük miktarlarda da hafif petrol kondensat ihracatının, ekonomik bağımsızlığı giderek gelişen Kuzey Irak'ın Bağdat'la arasındaki yaşadığı sıkıntıyı yansıttığına dikkat çekildi. İhraç edilen petrol miktarı küçük olmasına karşın, mali açıdan Bağdat'a bağımlı olmak istemeyen Kürt Yönetimi için bu işlemin önemli bir sembolik nitelik taşıdığına dikkat çekiliyor.

İHRACATI İNGİLİZ FİRMA YAPIYOR

Reuters'a konuşan Genel Energy Başkanı Mehmet Sepil, "Kürt Bölgesel Yönetimi Tak Tak sahasından ham petrol ihracatına başlamamıza izin verdi" dedi.  Kürt Yönetimi'nin artık hafif petrol kondensatın yanı sıra ihracatına başladığı ham petrolün çıkarıldığı tak tak sahasında, Londra borsası şirketlerinden olan Genel Energy'nin hisseleri var.

İHRACAT DEVAM EDECEK

Reuters'a konuşan bir nakliye kaynağı da, yeni bir parti kondensat ürününün çok yakında açılacak bir ihaleyle satılmaya hazır olduğunu söyledi.  Bağdat hükümetinin petrol ödemelerini yapmamasına tepki gösteren Kürt Yönetimi, ürettiği petrolün merkezi hükümetin denetiminde olan Ceyhan Boru Hattından sevkini geçen ay durdurmuştu.

Sanayi kaynaklarına göre, Khor Mor doğalgaz sahasından Türkiye'ye günde 150,000 varillik kondensat sevki yapılabiliyor. Önemli petrol yataklarının bulunduğu Tak Tak bölgesinden gelen ham petrol sevkiyatının da şimdilik küçük miktarlardaolduğu belirtiliyor.

BAĞDAT TEPKİLİ

Son bir buçuk yıl içine Kürt Yönetimi'nin Abdli Chevron  ve Exxon gibi dev petrol şirketleriyle ikili sözleşmeler imzalaması Bağdat'ın tepkisini çekti. Kuzey Irak Yönetimi'nin, yabancı şirketlere Bağdat'tan daha kârlı üretim paylaşma koşulları ve daha iyi çalışma olanakları sağladığı bildiriliyor.

KÜRT YÖNETİMİ: ANAYASAL HAKKIMIZ

Kürt Yönetimi ise, yabancı şirketlerle sözleşme yapma hakkının, 2003 yılında Saddam Hüseyin iktidarının devrilmesinden sonra hazırlanan yeni anayasada yer aldığını savunuyor. Buna karşılık bağdat yönetimi de geçen ay Kuzey Irak'ın, Eylül'de taahhüt ettiği petrol miktarını ihraç etmediği gerekçesiyle, buradaki şirketlere ödeme yapmayı durdurmuştu.

EmekDunyasi.Net/Ajanslar