• 17 Ağustos 2018, Cuma
  • Son Güncelleme 17:01

09 Ocak 2013, Çarşamba

Bulgaristan'da nükleer referandumu

Bulgaristan tarihinin ilk referandumuna hazırlanıyor, halk önümüzdeki günlerde nükleer enerjiyi oylayacak.

Bulgaristan'da ülkenin demokrasi tarihindeki ilk referandumunda halka "yeni nükleer santral yapımı ile bulgaristan'da nükleer enerji sektörü geliştirilsin mi?" sorusu sorulacak.

BAŞBAKAN'DAN HAYIR ÇAĞRISI

Başbakan Boyko Borisov, partisi GERB taraftarlarının referandumda 'hayır' oyu kullanmalarını istedi. Nükleer enerji konudaki görüşlerini açıklayan Başbakan Borisov, Kozloduy Nükleer Santrali'nde 7. ve 8. bloklarının inşa edilmesine izin vereceklerini ifade etti.

Nükleer enerji referandumuna muhalefet partisi SDS'nin sempatizanlarının katılmaması çağrısında bulunan Kabavinov, nükleer enerji meselesinin halkoylamasına sunulacak bir konu olmadığını savundu.

2012'de Bulgar Sosyalist Partisi, Belene'de yeni nükleer santral inşa edilmesi konusunda 500 bin üzerinde imza toplamış ve meseleyi Ocak sonunda yapılacak referanduma taşımıştı.

Bulgaristan'da 27 ocak'ta yapılacak olan referandum için yurtdışında 36 ülkede vatandaşlar oy kullanabilecek.  Türkiye'de sadece Bursa ve Ankara'da oy kullanabilecekken, İstanbul'da oy vermek mümkün olmayacak.

EmekDünyası.Net/Ajanslar