• 21 Kasım 2018, Çarşamba
  • Son Güncelleme 17:01

15 Ocak 2013, Salı

Paris'te hüzün, gözyaşı ve öfke...

Paris'te katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin uğurlama töreni yapılıyor. Kar ve soğuk havaya rağmen binlerce kişi tören alanında toplanırken, cenazeler sloganlar ve gözyaşları arasında karşılandı.

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak'ta Kürdistan Enformasyon Merkezi'nde suikast sonucu katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez'in cenazeleri sabah saat 08.00-09.00 arasında Quai de la Rapee'deki Adli Tıp Morgu'ndan bir konvoy eşliğinde alındı.

CENAZELERİ AVRUPANIN DÖRT BİR YANINDAN BİNLER ALDI

Sabah saatlerinden itibaren Fransa ve Avrupa'nın birçok ülkesinden binlerce kişi cenazelerin getirildiği Villiers-le-Bel banliyösünde bulunan Place de Villiers salonu çevresinde toplandı. Kalabalık kitle, ellerinde üç kadının ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ile cenazeleri karşılamak için saatlerce soğuk havaya rağmen bekledi.

Sık sık sloganlar atan kitle, taşıdıkları dövizlerde de "Bu barbarlık bizi zayıflatmadı", "Gerçekler tüm yönleriyle aydınlatılsın", "Adalet istiyoruz" mesajı verdi. Öğleye doğru cenaze aracı alana ulaştığında, önden bir grup kadın, PKK bayraklarına sarılı tabutları omuzlayarak salona doğru yürüyüşe geçti. Cenazelerin alınmasından önce demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

CENAZELER OMUZLARDA UĞURLANDI


En önde 3 genç kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğrafları taşınırken, arkalarında KCK, PKK, KJB bayrakları ve Öcalan fotoğraflarının bulunduğu flamalar dalgalandı. Cenazeler birkaç yüz metre omuzlarda taşındı. Kitle gözyaşlarına hakim olamazken, yürüyüş boyunca sloganlar atıldı.

"ADALET İSTİYORUZ, CİNAYETİN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ" PANKARTI

Uğurlama için sarı-kırmızı-yeşil bir koridorun oluşturulduğu salona getirilen cenazeler, burada kurulan sahne üzerine konuldu. 3 kadının aileleri, yoldaşları, dostları gözyaşlarına boğulurken, yoğun bir duygu seli oluştu. Cenazelerin konulduğu sahnenin etrafı çiçeklerle yapılmış PKK bayrağı görülürken, salona asılı büyük boy bir pankart ile "Adalet istiyoruz, cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz" mesajı verildi. Uğurlama töreni akşama kadar sürecek. Kitle belli sayılarla salona alınarak vedalaşma yapılıyor.

EmekDunyasi.Net/DİHA