• 05 Aralık 2021, Pazar
  • Son Güncelleme 17:01

14 Ekim 2010, Perşembe

Çevre felaketlerinin bilindik bahanesi: İhmal

Macaristan'da 7 kişinin ölümüne neden olan zehirli çamur sızıntısının aylar önce başladığı, müfettişlerin buna rağmen fabrikaya olumlu rapor verdiği ortaya çıktı.

Çevre felaketlerinin ardından hemen hemen her ülkede benzer açıklamalar yapılıyor: İhal var! Ya fabrika müdürleri, ya müfettişler ya da diğer yetkililer suçlanıyor. Ancak bu yöneticilerin aldıkları kararların ya da 'ihmallerin' gerçek nedeni üzerine düşünülmüyor.

Macaristan'da 7 kişinin ölümüne neden olan zehirli çamur sızıntısının aylar önce başladığı, müfettişlerin buna rağmen fabrikaya olumlu rapor verdiği ortaya çıktı. Polis soruşturma başlattı, ancak fabrikanın atık göletinin patlama nedeni halen belirsiz.

Macaristan'da, çevre felaketine yol açan zehirli çamur sızıntısının aylar önce başladığı ortaya çıktı. Bir Macar çevreci kuruluşun havadan çektiği fotoğrafta, söz konusu alüminyum fabrikasındaki sızıntının setin bir köşesinden çevreye yayılmakta olduğu görülüyor.

Fotoğrafın, 11 Haziran tarihinde çekildiği anlaşıldı. Bu da yetkililerin ihmalkârlığını gündeme getirdi.

Zira felaket meydana gelmeden 2 hafta önce fabrikayı denetleyen müfettişler olumlu rapor vermişti.

Polis, soruşturma çerçevesinde fotoğrafı incelemeye aldı.

Macaristan'ın Batısındaki alüminyum fabrikasında atık göletinin setlerinin yıkılması sonucu, geçen hafta bir milyon ton zehirli çamur çevreye yayılmış, 7 kişinin ölümüne, yüzden fazla kişinin yaralanmasına yol açmıştı.

TÜRKİYE'DEKİ ALTIN MADENLERİ

Atıkların işletme yakınındaki göletlerde muhafaza edilmesi bizim de yabancısı olmadığımız uygulamalardan. Bergama ve Eşme'deki altın madenlerinde de siyanür havuzları bulunuyor. Bu havuzlar da tıpkı Macaristan'da olduğu gibi çevre için büyük bir tehdit oluşturuyor.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler