• 20 Ekim 2018, Cumartesi
  • Son Güncelleme 17:01

20 Ekim 2010, Çarşamba

Fransa'da milyonlarca emekçi eylemde kararlı

Fransa'da emeklilik reformuna karşı dün yapılan 266 gösteriye 3,5 milyon kişi katıldı. Ülkede ulaşım felç oldu, liseler ve üniversiteler bloke edildi, gemiler denizde kaldı, petrol istasyonları kapandı. Bir çok kentte çatışmalar yaşandı.

Hükümetin emeklilik yasal emeklilik yaşının 60'tan 62'ye çıkaran reform projesi bugün Senato'da oylanacak. 15 Eylül'de parlamentoda kabul edilmişti. İktidar partisi UMP'nin parlamentodaki grup başkanı Jean-François Copé reform projesinin Senato'da onaylanması halinde nihai oylamanın 26 ila 27 Ekim'de parlamentoda yapılacağını duyurdu.

EMEKÇİLERİN EYLEMLERİ BÜYÜYOR

Hükümetin emeklilik reformuna karşı dün ülke genelinde milyonlarca kişi sokaklara çıktı. Yüzebinlerin bir araya geldiği Paris, Marsilya, Toulouse ve Bordeaux'da gösterilerin en büyükleri gerçekleşti. Bu kentlerdeki gösterilere rekor düzeyde katılım gözlendi.

Paris'te polise göre 60 bin sendikalara göre 330 bin kişi, Marsilya'da 23 bin ile 240 bin, Toulouse'ta 35 bin ila 155 bin, Bordeaux'da 34 bin ila 140 bin, Rouen'de 22 bin ila 60 bin, Havres'da 11 bin ila 60 bin, Caen'de 22 bin ila 60 bin, Rennes'de 26 bin ila 50 bin kişi eylemlere katıldı.

Hükümet emeklilik reformunda geri adım atmazken tepkiler de giderek radikalleşiyor. Emekçiler sokaklardan inmiyor, grevler ülkede hayatı her geçen gün olumsuz etkiliyor. Rafinerilerindeki grev petrol istasyonlarını kapattırırken, gemiler limanlara yanaşamıyor. Havaalanları yakıt sıkıntısı içinde, öğrencilerin de eylemleri giderek sertleşiyor.

266 GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Fransız sendikalar ülke genelinde 266 gösteri organize etti. Sendikalara göre 3,5 milyon kişi, İçişleri Bakanlığı'na göre 1,1 milyon kişi sokaklara çıktı. Eylül ayı başından bu yana altıncı kezdir milyonlar sokaklara çıkıyor. 12 Ekim'de 3,5 milyon, 16 Ekim'de 3 milyona yakın ve 2 Ekim günü 3 milyona yakın kişi sokaklara çıkarken, 23 Eylül'de 3 milyon kişi, 7 Eylül'de 2,7 milyon kişi eylemlere katılmıştı.

DEMİRYOLLARI VE LİMANLARDA GREV

Dünkü grevler nedeniyle ulaşım felç oldu. Fransa Ulusal Demiryolları Kuruluşu'nda, şirket idaresine göre greve katılım yüzde 30.4, CGT sendikasına göre ise yüzde 42.68 oranında gerçekleşti. Bu da 16 Ekim'deki grevle kıyaslandığında çok daha güçlü bir katılımı ifade ediyor.

Havaalanları da grevden ağır etkilendi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Paris'teki Orly havaalanındaki uçuşların yüzde 50'sini, diğer tüm uçuşların ise yüzde 30'unu programdan kaldırmayı programlamıştı. Marsilya'da 23. gününe giren grev nedeniyle 64 gemi ve 4 kayık denizde kaldı. Özel sektörde de grev günü yaşandı, emekçiler işe gitmedi.

4 BİN PETROL İSTASYONUNDA YAKIT KALMADI

12 Ekim'de 3,5 milyon kişinin sokaklara çıktığı eylemlere paralel olarak petrol rafinerilerinde başlayan grev, yakıt sıkıntısını her geçen gün arttırıyor. Ekoloji ve Enerji Bakanı Jean-Louis Borloo ülke genelindeki 12 bin 500 petrol istasyonundan 4 bininde yakıt kalmadığını bildirdi. Fransa'nın en büyük petrol istasyonu ağına sahip TOTAL grubu 4 bin 300 istasyonlarının üçte biri, diğer bir ifadeyle bin petrol istasyonunda yakıt kalmadığını duyurdu. TOTAL'a göre yakıt sıkıntısından en fazla Normandiya Tours, Man ve güney batı bölgeleri etkilendi.

Ülke genelindeki 12 petrol rafinerisinin tümünde yaşanan grev nedeniyle havaalanlarına giden yakıt da durdu. Hükümet, yakıt sorununa çözüm bulmak için acil toplanıyor.

1200 LİSEDE GREV

Liseli öğrenciler de dünkü eylemlere güçlü katılım gösterdi. Eğitim Bakanlığı'na göre 379 lisede blokaj eylemi yaşanırken, liseli öğrencilerin ikinci büyük sendikası FIDL bin 200 lisede eylem yaşandığını kaydetti. Bunların 850'sinin bloke edildiği kaydedildi. Bakanlık ve sendikanın verdiği rakamlar, liseli öğrencilerin eylemlere katılımının daha da arttığını gösteriyor.

10 ÜNİVERSİTE BLOKE EDİLDİ

Hükümetin emeklilik reformuna karşı oluşturulan sendikal cepheye üniversite öğrencileri de katıldı. Ülke genelindeki 83 üniversiteden 10'u dün öğrenciler tarafından bloke edildi. Bazı üniversiteler kapandı.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR, 1158 GÖZALTI

Bu arada eylemler son günlerde giderek sertleşiyor. Birçok yerleşim biriminde öğrenciler ile polisler arasında çatışmalar yaşandı. Bugün de öğrenciler sabah saatlerinden itibaren sokaklara döküldü. Bazı kentlerde olaylar yaşandı. Paris'teki büyük eylem öncesi liseliler Republique Meydanı'nda çöp konteynerleri ve inşaat malzemeleri ile barikatlar kurdu. Lyon kentinde 13 araç tahrip edildi, çöp konteynerleri ateşe verildi, 13 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı, 163'ü bugün olmak üzere son bir haftada 1158 "kırıcı"nın gözaltına alındığını bildirdi. Hükümeti eylemlerde şiddet olaylarına karışanlar için "kırıcı" tanımını kullanıyor.

SENDİKALAR MÜZAKEREYE ÇAĞIRDI

CGT Genel Sekreteri Bernard Thibault, hükümeti "bu protestonun boyutlarını görmeye" çağırarak, sendikalarla müzakerelerdi kabul etmesini istedi.

HÜKÜMET POLİSLE 'DÜZENİ' SAĞLAYACAK

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan François Fillon, sertleşen protestolara karşı hareketsiz kalmayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Sarkozy "düzeni sağlamak" için blokaj eylemlerine karşı tedbir alacaklarını açıklayarak, "sınırların aşılmaması için sorumluluk" çağrısında bulundu. Başbakan Fillon ise eylemlerin "radikalleştiğini" belirtirken, yakıt sıkıntısının Fransa illerinin üçte birini etkilediğini kaydetti. Eylemlerin bir milyon sınırını hiç geçmediğini ileri sürerek "soluğunun kesildiğini" savunan Fillon, yakıt temini için hükümetin bir plan devreye koyma kararı aldığını söyledi.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler