• 05 Aralık 2021, Pazar
  • Son Güncelleme 17:01

30 Ekim 2010, Cumartesi

Bu nasıl çevre temizliği!

BP 'çevre temizliği' için insanları zehirliyor. Meksika körfezinde petrol kuyusu patlayan BP'nin, körfezi "temizlemek" için kullandığı kimyasallar insanları ödürüyor. BP'nin patlamaya karşı uyarıları dikkate almadığı da ortaya çıktı.

BP'nin neden olduğu çevre felaketinden dolayı 5 milyon varil petrol denize karıştı. Bu, bugüne kadar yaşanan en büyük çevre felaketi. BP, telafi için, körfezde yaklaşık 8 milyon litre seyreltici kullandı. Ancak bu kimyasallar başka felaketlere yol açıyor.

BP'nin kullandığı kimyasalları üreten firmada çalışan kimyager Bob Naman, bu kimyasalların ham petrolle karıştığında daha zararlı atık haline geldiğini belirtti, ayrışan petrolün de kıyıya vurduğunu kaydetti.

ÇÖZELTİLER KANSEROJEN

Körfezde çözeltilerde kullanılan polisiklik aromatik hidrokarbonun (PAHs) hastalıklara neden olduğunu belirten Naman, içinde (PAHs) bulunan karışımların kansorojen içerdiğini, mutasyona yol açtığını söyledi. Naman, şöyle devam etti:

"Seyrelticiler suya karıştırılıyor ve kimyasal karışım su çözelticisi oluyor. Daha sonra havaya karışan bu kimyasallar, yağmurla birlikte yeryüzüne geliyor. Sonuç olarak suya ve toprağa karışıyor, tıpkı körfezde olduğu gibi. Bulgularım beni korkutuyor. Bu halkalı bileşikler, çözeltilerle karışıyor. Bu karışımın ardından yeni halkalı bileşikler oluşuyor. Bu hiç iyi değil. Bunlar iki kere birbirlerine bağlanmış oluyorlar. Bu benzersiz bir çevre felaketi demek."

SAHİL ŞERİDİNDE VİRÜS KAYNAKLI ALERJİ

Felaketten en çok etkilenen 4 eyalet olan Louisiana, Mississippi, Alabama ve Florida'da çok sayıda vaka var. Sahil şeridi kentlerde, pek çok kişide benzer semptomlar görülüyor.

Mississippi eyaletine bağlı Pass Christian şehrinde yaşayan Tillman ailesinin 2 yaşındaki ferdi Gavin'de üst solunum yollarında ve sinüste virüs kaynaklı alerjiler görüldü. 15 Eylül'den bu yana ateşi 39'a kadar çıktı ve Gavin'in sağlık durumu daha da kötüye gidiyor.

Ailesi, doktorları ve ekoloji danışmanları, 2 yaşındaki Gavin Tillman'ın hastalığını Meksika Körfezi'nde BP'nin neden olduğu çevre felaketine bağlıyor. Gavin'in annesi, babası ve kuzenleri de ciddi rahatsızlıklar yaşıyor.

Mississippi'nin sahil bölgesinde yaşayan Denise Rednour, hastalığı şöyle anlatıyor: "Temmuz ortasından beri sağlık sorunları yaşıyorum. Ağustos sonunda yürüyüşten geldiğimde kanamalı diare (ishal) oldum ve kulaklarımdan kan akmaya başladı."

Louisiana'dan Karen Hopkins, "Kendimi yorgun hissetmeye başladım, başım dönüyor ve bulantı hissediyorum" dedi.

Yine Louisiana'dan Dean Blanchard, "BP, bizi deney faresi gibi kullanıyor. Buradan ayrılıp Kosta Rika'ya taşınmayı düşünüyorum. Ve burası düzelene kadar gelmeyeceğim" dedi.

Lorrie Williams ise "Evimizin üstünde uçaklar uçuyordu ve sprey sıkıyorlardı. Bunlar kesinlikle BP'nin seyrelticileriydi. Sanki havuz kimyasalları gibi kokuyorlardı. Kızım nefes almakta zorlanıyordu" dedi. Diğerleri gibi Williams ailesi de bölgeyi terk ettiler.

Filorida'da yaşayan 36 yaşındaki hemşire Trisha Springstead, "Gördüğüm şey insanların kimyasal olarak zehirlendiği. İnsanlar, fizyolojik ve nörolojik sorunlar yaşıyorlar. İnsanlar zehirlendi ve ölüyorlar. İlaçlar da onları kurtaramayacak" dedi.

SEYRELTİCİLER UÇAKLA PÜSKÜRTÜLDÜ

Balıkçılar ise BP'nin seyrelticileri uçaklarla havadan püskürttüğünü gördüklerini söylediler. 5 Ağustos'ta sudan beyaz balonlar çıktığını ve nefeslerinin kesildiğini anlatan Alabama'da yaşayan balıkçı Donny Matsler, "Arkadaşım Albert ile beraberdik, ikimiz de zararlı atıklara maruz kaldık" dedi ve ekledi: "Sonra kusmaya başladım ve idrarım da kahverengi oldu. Bütün günüm böyle geçti. Sonra gece inanılmaz derecede terlemeye başladım." Matsler, aynı zamanda bulantı, boğaz enfeksiyonu ve deride döküntülerden de rahatsız olduğunu belirtti.

Matsler, maruz kaldıklarını anlattığı sırada yerel televizyon kanalı WKRG News 5, Matsler'i yaşadığı bölgeden aldığı suyu organik çözücüyle karıştırdığında patladığını yayınladı.

Matsler, "Hala kendimi çok kötü hissediyorum. Sanırım en kısa zamanda tekrar doktora gitmem gerek. Nefes alamıyorum, idrarımda hala sorun var ve 2 gün önce kahverengi köpük kusmaya başladım" dedi.

YUNUSLAR İÇ KANAMA YAŞIYOR

Matsler'in verdiği tepkilerin zararlı seyrelticilerden kaynaklandığını belirten EPA araştırmacısı Hugh Kaufman, "İç kanama yaşayan yunuslar var. Onlarla çalışan insanların da iç kanamaları var. Seyrelticilerin yol açacakları da bunlardır işte" dedi.

Alabama Kamu Sağlık Kurumu, yaz aylarından beri zararlı atıkların sebep olduğu hastalıklardan yaklaşık 60 kişinin kendilerine baş vurduğunu belirtti.

Bu tür çözeltilerin ham petrol, makine yağı ve plastik çözeltmede kullanıldığını söyleyen Kimyager ve deniz biyoloğu Dr. Riki Ott, BP'nin "körfezi temizlerken" petrol çözeltici ve diğer kimyasalları merhametsizce kullandığını belirtti. Dr. Ott, bu verilerle insanların zehirlenmesinin sürpriz olmadığını belirtti.

İNSANLAR BÜYÜK TEHLİKEDE

Zararlı maddelerin nefes alırken, yenilen ve içilen maddelerden insan vücuduna dahil olduğunu belirten Dr. Ted Schettler ise körfezdeki insanların çok büyük tehlike altında olduğunu söyledi.

Eyalet yöneticileri, çalışanlar için önlem alırken, ordu ise zararlı kimyasallardan kaçmak için körfezdeki uçuş eğitimlerini başka bölgeye kaydırdı.

BP felaketi önceden biliyordu!

BP ve Halliburton şirketlerinin Meksika Körfezindeki felakete neden olan petrol kuyusunda kullanılan çimentonun kuyuyu koruyamayacağını bildikleri ortaya çıktı.

Petrol felaketini soruşturmak için kurulan komisyon adına araştırmalar yapan müfettişlerden Fred Bartlit su altı petrol platformunda kullanılan çimentolar üzerinde felaketin gerçekleştiği 20 Nisan öncesi yapılan laboratuar testlerinin 4'te 3'ünün çimentoların sanayi standartlarını karşılamadığını söyledi.

BP'nin kuyunun bakımı için anlaştığı Halliburton şirketinin de çimentodaki sorunları Şubat ayında tespit ettiği ve 8 Mart'ta BP'ye bildirdiği belirtildi. Ancak her iki şirkette petrol kuyusunu koruması beklenen çimento-nitrojen köpüğü karışımıyla yola devam etmeyi seçtiler.

Komisyona sunulmak üzere bir mektup yazan Bartlit "Halliburton (ve belki BP) köpük karışımını yeniden düzenlemeyi düşünmeliydi" dedi.

Halliburton şirketi ise mektuba cevaben yaptığı açıklamada şirketin felakete çimento karışımının neden olmadığını düşündüğünü aktardı.

Nisan ayında incelenen son test de kuyunun dayanıksızlığını gözler önüne seriyordu. Ancak BP bu testin raporlarının da kendine ulaşmadığını savundu.

BP'nin neden olduğu faciayı araştıran komisyon daha önce de Beyaz Saray'ın felaketin boyutuna dair uyarıları engellediği ve küçümsediğini gösteren bir rapor yayınlamıştı.

20 Nisan'da, Meksika Körfezi'nde, İngiliz Petrol tekeli BP'ye ait Deepwater Horizon adlı petrol kuyusunda bir patlama gerçekleşmiş ve 11 işçi yaşamını yitirmişti.

ABD tarihindeki en büyük petrol sızıntısına neden olan patlama sonucunda yaklaşık 800 milyon litre petrol körfez sularına karışmış ve denizde yaşayan sayısız canlının ölümüne neden olmuştu.

BP UYARILARA KULAK TIKADI

Felakette BP'nin imza attığı ve basına yansıyan bir çok skandal söz konusu. İşte bunlardan sadece bir kaçı:

- Washington Post gazetesine göre, BP yöneticileri yöntemlerini değiştirmemeleri durumunda bir çevre felaketi olabileceği uyarılarını dikkate almadı.

- Amerikalı milletvekilleri Henry Waxman ve Bart Stupak da, BP'nin 20 Nisanda meydana gelen ve 11 kişinin yaşamına mal olan kazayla ilgili hazırladığı iç soruşturma raporuna dayanarak yaptıkları açıklamada, şirketin patlamaya dair bir çok göstergeyi göz ardı ettiğini ortaya çıkardı.

- ABD'nin etkili haber kaynaklarından ProPublica isimli haber merkezi de BP'nin 2001, 2004, 2007 yıllarında üst üste uyarıları hasır ettiğini açığa çıkardı. Haber Merkezi petrol tekelinin bu yıllarda kurum içi soruşturmalarda da ihmaller gerçekleştirdiğini yazdı.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler