30 Mart 2012, Cuma

Halk nükleer santral toplantısını yaptırmadı

Mersin Akkuyu'da yapılmak istenen nükleer santral projesini tanıtmak amacıyla yapılmak istenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına halk izin vermedi. Jandarma engeline rağmen toplantı salonuna giren çevreciler, toplantıyı protesto ederek engellediler.

 

Mersin'in Büyükceli Beldesi'ne bağlı Akkuyu mevkiinde yapılmak istenen nükleer santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı protestolar sonucunda yapılamadı. Akkuyu ve çevre köylerden gelen halk ile nükleer karşıtları, sabahın erken saatlerinden itibaren toplantının gerçekleştirileceği düğün salonunun önünde ve daha sonrada toplantı salonunda protestolar gerçekleştirdi. Jandarmanın müdahalesine ve engellemesine rağmen salona giren halk toplantıyı yaptırmadı.

Bianet’in haberine göre 300'den fazla kişinin bulunduğu salonda "Tek slogan atan kendini dışarıda bulur" diyen nükleer santral yanlısı bir köylü gerginliğe neden oldu. Dışarı çıkarılan köylünün ardından ise nükleer karşıtları toplantıyı engelledi.

MİKROFONU NÜKLEERCİLERE BIRAKMADILAR

Konuşmalar yapıldığı sırada, nükleer karşıtları "Akkuyu Çernobil olmayacak," "Nükleere inat yaşasın hayat," ve "Buralar bizim, size bırakmayacağız" diye bağırarak konuşmacıların sözlerini kesti.

Açılış konuşması yapılırken kürsüye çıkan nükleer karşıtları mikrofona el koydu. Köylüler attıkları sloganlar ile toplantıyı yaptırmadı.

Nükleer santral kurulmasını destekleyen az sayıda köylünün santrali bir iş alanı olarak gördüğü ve 16 köylünün şimdiden çalışmak üzere şirketle anlaştığı belirtildi.

AKKUYU PROJESİ:

Akkuyu sahası imzalanan devletlerarası anlaşmayla sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport (ROSATOM'a Atomenergoprom'un alt şirketi) bedelsiz olarak verildi.

21 Mart'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, temelinin Ruslar tarafından 2013'te atılması planlanan ve çevrecilerin tepki gösterdiği santralle ilgili bir genelge yayımladı ve Akkuyu nükleer santrali projesiyle ilgili, kamu kurum ve kuruluşlarına daha hızlı çalışmaları konusunda uyarıda bulundu.

Koordinasyonun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sağlanacağının belirtildiği genelgede, "gecikmeye mahal vermeden" ve "ivedilikle" ifadeleri bulunuyordu.

"Projenin gecikmeye mahal vermeden zamanında tamamlanabilmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarımızca her türlü iş ve işlemler ivedilikle sonuçlandırılacaktır."

Akkuyu için, 12 Mayıs 2010'da Rusya ile imzalanan işbirliği anlaşması 6 Ekim 2010'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

 

 

EmekDunyasi.Net/ Bianet

 

Bağlantılı Haberler