26 Ekim 2010, Salı

Çevreciler Çevre Bakanı Eroğlu'nu dava edecek

Çevre Bakanı Eroğlu'nun çevre3cileri itham eden açıklamaları çevrecilerin tepkisine neden oldu. Çevreciler Bakan Eroğlu'na tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Remzi Kazmaz, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun çevrecileri hedef alan sözlerine tepki göstererek, "Rant sağlamakla suçladığın çevrecilerin isimlerini açıkla, yoksa özür dile'' dedi. Kazmaz, Bakan Eroğlu'nun haksız ithamlarına karşı tazminat davası açacaklarını da duyurdu.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Hidroelektrik Santrallere (HES) karşı çıkan çevrecileri, ağır ithamlarla suçlayarak ''Bu gruplar enerji pastasından pay almak isteyen kesimlerden maddi destek alıyor" iddiasında bulundu. Bakan Eroğlu, daha öncede Hasankeyf'e destek veren sanatçıları ''bölücü'' olarak suçlamış Allianoi antik kendinin kuma gömülmesine karşı çıkan Sanatçı Tarkan'a ise ''kendi işine baksın'' diye eleştirmişti. Bakan Eroğlu'nun son açıklamasını ''talihsizlik'' olarak niteleyen Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı ve Avukatı Remzi Kazmaz, çevrecilerden özür dilemesini beklediklerini söyledi.

'DERELERİ, VADİLERİ KORUDUK'

Bakan Eroğlu'nun dikkatleri başka yöne çekerek, çevrecileri suçlayan açıklamalar yaptığını ileri süren Kazmaz, ''Bugüne kadar sadece derelerin, vadilerin korunması için mücadele yaptık. Dava ve bilirkişi ücretlerini bile insanlar ahırındaki ineğini satarak ödediler. Bunu Bakan Eroğlu'na ispatlayabiliriz, kanıtlayabiliriz. Ama Bakan Eroğlu, rüşvet aldığımızı gösteremezse bu konu ile ilgili mahkemeye başvurarak iddialardan dolayı tazminat davası açacağız. Bakan Eroğlu'nun acil olarak yeni bir açıklama yaparak, çevrecilerden özür dilemesini bekliyoruz'' dedi.

BİLDİĞİN VARSA AÇIKLA ÇAĞRISI

Kazmaz, rüşvet alan ve çıkar sağlayan çevreci veya grup varsa bunların Bakan Eroğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini vurguladı. Kazmaz, ''Bunların kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Ancak, bunların dışında kimlerin bu işlerden rant sağladığını biz açıklayacağız. Derelerin üzerindeki bu kirli sermayenin ana kaynağının kimler olduğunu ve bu kaynağı kimlerin yediğini ortaya koyacağız. Bakan Eroğlu, çevrecileri suçlayacağına Rize'deki Andon İçme Suyu Projesi üzerinde HES kurup Rize halkının suyunu çalan İspanyol firmalarına kim bu hakkı vermiştir bunu açıklasın. Rize halkını susuz kalma tehdidi ile karşı karşıya bırakanlarla mücadele etsin. 300 bin kişinin kullandığı içme suyu tesisi HES çalışmaları nedeniyle kuruma tehdidi ile karşı karşıya bırakılmıştır'' diye konuştu.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler