08 Kasım 2010, Pazartesi

Loç'da HES'e isyan dinmiyor

Loç Vadisi'nin HES'lerle yok edilmesine karşı bölge halkının isyanı sürüyor. Hafta sonu gurbetten gelen hemşerileriyle bölgeye giden 45 kişilik grubu 75 jandarma karşıladı ve şantiyeye yaklaştırmadı. Kimlik kontrolünden geçirilen köylü kadınlar, kendilerini zincirleyerek şirket ve jandarmayı protesto etti.

GENÇAĞA KARAFAZLI / MUSA YAZICI

Loç Vadisi'nin HES'lerle yok edilmesine karşı bölge halkının isyanı sürüyor. Hafta sonu gurbetten gelen hemşerileriyle bölgeye giden 45 kişilik grubu 75 jandarma karşıladı ve şantiyeye yaklaştırmadı. Tek tek kimlik kontrolünden geçirilen köylü kadınlar, kendilerini zincirleyerek şirket ve jandarmayı protesto etti.

40 KÖYLÜYÜ 75 JANDARMA KARŞILADI

Eylemci köylüler destek vermek için bu hafta sonu köye giden 40 aktivist köy girişinde yaklaşık 75 kişilik jandarma grubunun engeliyle karşılaştı. Yıllardır bu vadide yaşayan köylüler dahi kimlik kontrolünden geçirildi, araçlarının belgeleri istendi. Köylülerin ve aktivistlerin çalışma sahasına girmelerine izin verilmedi. Köylüler ve aktivistler şirketin, izinsiz yasadışı bir şekilde çalışmalar sürdürdüğünü ifade ederek çalışmalara engel olmak istediler. Jandarma yetkilileri ise çevrecilerin çalışma yapılan alana girmesine izin vermeyeceğini bildirdi. Bu tartışmanın üzerine köylü kadınlar kendilerini zincirleyerek yaşananlara tepki gösterdi.

GURBETTEKİ LOÇLULAR DA NÖBETTE

Kimlik kontrolü ve engelden Loç Vadisi'ndeki köylerde doğup İstanbul Ankara gibi şehirlere göçen vatandaşlarda nasibini aldı. "Doğduğumuz toprakları yok etmeyin" diye 50 kişilik grup eylem yapan köylülere destek için bölgede nöbet tuttu. Ancak jandarmanın tavrı yine değişmedi ve gurbetteki Loçlular vadiden dışarı çıkarıldı. Çeşitli eylemlerle seslerini duyurmak isteyen köylüler tüm saldırılara karşı direnişten vazgeçmiyor.

İŞ MAKİNELERİ GECE ÇALIŞIYOR

Köylüler ve çevrecilerin eylemleri sürürken Orya Enerji'ye karşı durmaya çalışan köylükler yeni bir sürprizle karşılaştı. Köylülerin yoğun tepkisi ve eylemi ile karşılaşan şirket çareyi gece çalışmakta buldu. İş kanuna aykırı bir şekilde gece çalışan şirket yangından mal kaçırırcasına faaliyetlerine devam ediyor.

LOÇ HALKI SORUYOR

Yaşananlara tepki gösteren köylüler ise yetkililere yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Hukuk devletinin kanunlarını uygulamakla yükümlü olan jandarma kuvvetleri kendi eli ile nasıl oluyor da hukuksuzluk gösteriyor?

Yaşanan darp olaylarına nasıl kayıtsız kalıp uzaktan izleyip ne haliniz varsa görün diyebiliyor? İş makinelerinin gece çalışılmasına nasıl izin veriliyor?

Tapulu arazilerde çalışılmasına nasıl izin veriliyor?

Savcılık neden görevini yerine getirmiyor? Nöbetçi savcı neden yerinde bulunamıyor?

Kaymakam neden şirketin avukatlığına soyunuyor? Ve Kamu görevlileri kime hizmet ediyor?

 

GEÇEN HAFTA KÖYLÜLERE SALDIRI OLMUŞTU

Loç Vadisi'nde geçtiğimiz hafta, şirket tarafından kaldırılan çadırları yeniden kurmak için köye giden aktivistler şirket özel güvenliği ile kavga etmiş yaşanan arbedede olay yerinde bulunan jandarmadan yardım istenince jandarma olaya kayıtsız kalıp uzaktan izlemeyi tercih etmişti. Darp olayını şikâyet için ilçeye giden köylüler yine aynı sorunla karşılaşmış kendilerine muhatap savcı bulamamıştı. Savcılıktan sonuç alamayınca jandarma önüne gidip ısrarla bekleyerek iki kişinin şikâyette bulunmasını kabul ettirmişlerdi. Ancak köylülerin ifadesinde 'jandarma müdahale etmedi' sözünün ifade tutanağından jandarma tarafından çıkartılmıştı.

İSTANBUL'DA DA EYLEM VARDI

Öte yandan İstanbul'da yaşayan Kastamonu Cide Loç Vadisi köylüleri ise HES'lere karşı sesini duyurmak için Kanal D televizyonu önünde eylem yaptı. "Loç Vadisi darda sarı yazma isyanda", " Suyumuz, köyümüz, Loç Vadisi satılıyor", "Sesimizi duyan var mı ?" şeklinde sloganlar atan grup, "Yerlerimizi satmadık. Ne zaman dirensek dövülüyoruz. Jandarma bizi dinlemiyor. Geçen hafta çadırlarımız yerle bir edildi, daha sonra şirket görevlileri saldırdı arkadaşlarımız darp edildi, Hangi resmi makama gittiysek bizimle ilgilenen kimse yok. Doğup büyüdüğümüz topraklarda dövüldük. Kendi köyümüzden kovuluyoruz" diye seslendi.

 

 

DİHA

Bağlantılı Haberler