09 Ocak 2013, Çarşamba

Filistin'in iki büyük hareketi uzlaşıyor

Filistin'deki siyasi uzlaşı çabaları sürüyor. El Fetih ile Hamas arasındaki görüşmeler Kahire'de devam ediyor.

Filistin'in iki önemli gücü anlaşmaya çalışıyor. Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas hareketinin lideri Halid Meşal, Batı Şeria'ya ve Filistin Özerk Yönetimi'ne hakim olan El Fetih Partisi'nin Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

MURSİ ARABULUCU OLACAK

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Meşal ve Abbas arasındaki görüşmelere arabuluculuk yapması bekleniyor. Son dönemlerde Mısır, bölgedeki etkin rolünü artırmış durumda.Zira Kasım ayında da Mursi, İsrail ile Hamas arasında bir ateşkes sağlamıştı. Aynı anda İsrail, Hamas ve Amerika Birleşik Devletleri'nin övgüsünü kazanan mısır lideri, zor bir başarı elde etmişti.

İSRAİL İLE YAPILACAK GÖRÜŞMELERDE BİRLEŞİK CEPHE


Filistin cephesinde ise durumlar karışık. Hamas'ın 2007 yılında parlamento seçimlerini kazanarak Gazze'nin yönetimini ele geçirmesinden sonra, iki Filistin partisi arasındaki ilişkiler uzlaşmazlığa, hatta yer yer çatışmaya dönüşmüştü.
ancak önde gelen filistin hareketleri arasında bir süredir yakınlaşma var. Filistin'in önde gelen siyasi hareketlerinin yeniden uzlaşarak, İsrail ile yapılabilecek görüşmelerde birleşik cephe oluşturacağı düşünülüyor.

EmekDünyası.Net/Ajanslar

Anahtar Sözcükler