24 Ocak 2008, Perşembe

George Bush, bir numaralı yalancı

11 Eylül saldırısı ve sonrasında yasanan gelişmeler Amerika'nın yeni düşman bulma arayışı içine girmesine neden oldu. ABD El kaide ile bağlantısı olduğu ve kitle imha silahları bulundurduğu gerekçesiyle kendi kamuoyu başta olmak üzere dünya kamuoyuna birbirinden komik yalanlar söyleyerek saldırılarını meşrulaştırmaya çalıştı.

-----

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bir çok ülkenin itirazlarına rağmen Irak'ı işgal eden Amerika, kendi üstünde hiçbir uluslararası gücü tanımadığını da göstermiş oldu. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan Amerikan yönetimi, Irak'a hukuk ve demokrasi götürme vaadinde bulunarak, dünya kamuoyunun gözüne baka baka yalan söylemekten de çekinmedi.

Bağımsız Gazetecilerin yaptığı araştırmaya göre , ABD Başkanı Bush ile diğer üst düzey yetkililerin Irak'ın işgali öncesinde, bu ülkenin kendileri için tehdit oluşturduğu ile ilgili açıklamalar tamamen hayal ürünü ve yalan. Gazeteciler, Bush yönetiminin yaptığı beyanatlarla, kamuoyunu etkili bir şekilde kışkırttığı, bütün bu yalanlara rağmen ülkenin savaşa götürüldüğü ve yapılanların birer senaryodan ibaret oluduğunu kaydettiler. Konuyla ilgili araştırma, Bağımsız Gazetecilik Fonu ile birlikte çalışan Kamu Bütünlüğü Merkezi'nin internet sitesinde yayınlandı. Araştırmaya göre, iki yıllık dönemde, yalandan ibaret 935 açıklama yapıldığı bildirildi. Amerikan Başkanı Bush ve diğer hükümet yetkililerinin açıklamaları, brifingleri, röportajları, Irak'ta kitle imha silahları olduğu ve Irak'ın El Kaide örgütüyle bağlantısının olduğu yönünde olduğu ifade edildi. Bağımsız Gazeteciler Fonundan Charles Lewis ile Mark-Reading-Smith, "Irak'ın kitle imha silahları olmadığı ve El Kaide ile anlamlı bir bağlantısı bulunmadığı artık tartışmasız biliniyor" şeklinde konuştular. Bush yönetiminin, saptırılmış bilgiler doğrultusunda ülkeyi savaşa götürdüğünü iddia eden Lewis ve Reading-Smith, araştırmada adı geçen dönemin diğer yetkililerin; Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Dışişleri Bakanı Colin Powell, Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve Beyaz Saray basın sekreterleri Ari Fleischer ile Scott McClellan olduğunu açıkladı.

Adı geçen kişiler arasında en fazla yanlış beyanatta bulunan kişinin ise Başkan Bush olduğu söylendi. Kitle imha silahları hakkında 231, Irak'ın El Kaide ile bağlantısı hakkında 28 olmak üzere toplam 259 açıklamayla Bush en çok yanlış beyanat veren kişi olduğu söylendi. Bush'u, kitle imha silahları hakkında 244, Irak-El Kaide ilişkisi hakkında 10 beyanatla Powell takip ediyor. Gazeteci örgütlerin yaptığı bu açıklama, 11 Eylül'den itibaren iki yıl içinde yapılan açıklamalar baz alınarak hazırlandığı bildirildi.