31 Mart 2008, Pazartesi

Rice Ortadoğu turunda

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Orta Doğu'da yürüttüğü yoğun temasların sonunda İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüşüyor. Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşen Rice, Ürdün'de de Filistin lideri Mahmud Abbas'la buluştu.

-----

Rice, ilerleme sağladığını, ancak iki tarafın da çekincelerinin sürdüğünü belirtti.

Rice, ABD Başkanı George Bush'un 14 Nisan'da bölgeye yapacağı ziyaret öncesinde, İsrail ile Filistin arasında bir anlaşmaya ilişkin çerçevenin oluşturulabileceğine inanıyor.

İsrail'in Kanal 1 Televizyonu, Rice'ın bu konudaki beklentisini İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi livni, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile görüşmeleri sırasında, bir üst düzey İsrailli yetkiliye dile getirdiğini belirtti.

Rice'ın bu konudaki beklentisinin yüksek olması nedeniyle her iki tarafa da baskılarını yoğunlaştıracağı kaydedildi.

ABD'li yetkililer, Bush'un ziyareti öncesi, Rice'ın yeniden bölgeye geleceğini söylüyor.
Bu arada İsrailli insan hakları örgütü "Barış Şimdi" geçen kasım ayında barış görüşmelerinin başlatılmasından bu yana, İsrail'in Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri inşaatının birini bile durdurmadığını dile getirdi.

İsrail hükümeti ise yerleşim inşaatını toptan durduracağı yolunda bir söz vermediğini savundu.

İsrail ve Filistinliler, dün Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin yaşamlarını kolaylaştırma yolunda bir dizi anlaşmaya imza koydu.

İsrail, bölgedeki 50 yol barikatını kaldırma taahhüdünde bulundu.

Filistinliler de buna karşılık "terörü önleme" yolundaki çabaları artıracaklarını açıkladı.

Condoleeza Rice üç gün boyunca Filistinli baş müzakereci Ahmed Kurey ve İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'yle görüşmelerde bulundu.

Rice, bir aydan daha kısa bir sürede ikinci kez Orta Doğu'ya ziyarette bulunuyor.

Bu arada Beyaz Saray, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Bush ile görüşmek üzere Washington'a davet edildiğini açıkladı. Abbas ve Bush mayıs başında bir araya gelecek.

Amerikan yönetiminin Annapolis'te yapılan Ortadoğu zirvesiyle ivme kazandırmaya çalıştığı barış süreci İsrail'in son Gazze operasyonunun ardından zora girmişti. BBC Turkish/ CNN Türk


Anahtar Sözcükler