30 Mayıs 2010, Pazar

MEKSİKA KÖRFEZİ'NDE FELAKET

Petrol sızıntısı önlenemiyor

Meksika Körfezi'nde petrol sızıntısı devam ediyor. BP'nin "Top-Kill" tekniğinin sonuç vermediği açıklanırken ABD Başkanı Barack Obama öfkeli olduğunu söyledi ve derhal alternatif planlar uygulanmasını istedi.

İngiliz petrol şirketi BP'nin kuyusundan denize sızan petrolün yol açtığı felaketin boyutları gün geçtikçe büyüyor. BP'nin uyguladığı, kuyuyu çamur ve çimentoyla tıkama girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığı açıklandı.

BP yetkilisi Doug Suttles, üç gün süren çalışmalarda başarı sağlanamadığını açıkladı ve “Artık yeni seçenekleri devreye sokma zamanı geldi” dedi.

Operasyonun neden başarısızlıkla sonuçlandığı konusundaysa Suttles, “Tam olarak nedenlerini bilmiyoruz” yanıtını verdi. BP'nin son bir ay içerisinde sızıntıyı durdurmak amacıyla son derece gelişmiş teknolojileri devreye sokmasına rağmen sonuç alamaması dikkat çekiyor. İngiliz enerji devi, “Top-Kill” yönteminin sızıntıyı durdurmak için en iyi seçenek olduğunu savunmuştu.

OBAMA ÖFKELİ

Felaketin önlenmesi çalışmalarına eşlik eden ve denetleyen Amerikalı sahil güvenlik yetkilisi Tuğamiral Mary Landry, BP'nin açıklaması üzerine “Hayal kırıklığı yaşıyoruz” değerlendirmesini yaparken, ABD Başkanı Barack Obama'dan da bir açıklama geldi.

Cuma günü felaket bölgesini ziyaret eden ve Louisiana gibi petrol sızıntısından etkilenen kıyı bölgelerinde yaşayan insanlara yardım için gereken her şeyin yapılacağını vaat eden Obama, BP'nin büyük umut bağlanan son operasyonunun başarısızlıkla sonuçlanmasını “yürek parçalayıcı” ve “öfkelendirici” bir gelişme olarak nitelendirdi.

Obama, durumu kontrol altına alma kararlılığına yeniden vurgu yaptı ve BP'nin alternatif planları derhal uygulamaya sokmasını istedi.

ABD Başkanı ayrıca İçişleri Bakanı Ken Salazar başta olmak üzere çevre konularında çalışan kurmaylarına, hafta başında bölgeye giderek sorunun çözümlenmesi için büyük bir hırsla çalışmaları yönünde talimat verdi.

BP ŞİMDİ NE YAPACAK?

BP ve Amerikalı yetkililer sızıntıyı önlemek için yeni bir seçeneğin devreye sokulacağını ancak bu planın uygulanması için dört ila yedi güne ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Planı robot denizaltılar denizin dibinde hayata geçirecek. Sızıntıya neden olan zarar görmüş borular kesildikten sonra bu noktalara metal kapaklar takılacak ve kuyudan çekilen petrol, kolonlar yoluyla tanker gemilerine iletilecek.

Ancak BP yetkilisi Suttles şu noktalara dikkat çekti: “İnsanların bizzat katılamadığı bu derinlikteki operasyonlar çok çetrefil ve zorluklarla gerçekleştiriliyor ve bu bölgede daha önce hiç denenmedi. Çabalarımızın işe yarayacağından eminiz ancak şu aşamada herhangi bir garanti veremiyoruz.”

BP Yönetim Kurulu Başkanı Tony Hayward da bir açıklama yaparak hem şirketlerinin hem de ABD Yönetimi'nin uygulanacak yeni yöntemi desteklediklerini ve bu yöntemin hayata geçirilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. Hayward ayrıca bunun sızan petrolün Körfez eko sistemi ile bölge halkına vereceği zararı minimuma düşürmekte en iyi yöntem olduğuna inandıklarına vurgu yaptı.

BP GÜVENLİK SORUNLARINDAN HABERDARDI

Diğer yandan ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’da yayınlanan bir haber BP üzerindeki baskıyı daha da artırdı. Gazetenin, BP’nin kurum içi belgelerine dayandırdığı haberinde, infilak ederek batan petrol platformu Deep Horizon’daki güvenlik sorunlarıyla ilgili şirketin ilgili birimlerine daha önceden çeşitli uyarılar gittiği bildirildi. Haberde, güvenlik uyarılarıyla ilgili raporların geçtiğimiz yıl Haziran ayında şirket yetkililerine iletildiği kaydedildi.

PETROL FELAKETİ BAŞKA FELAKETLERİ TETİKLEYEBİLİR

Beş haftadır engellenemeyen petrol sızıntısı ABD'nin tarihte karşı karşıya kaldığı en büyük çevre felaketi olarak nitelendiriliyor. Bunun ABD sahillerinde aynı zamanda büyük bir ekonomik felakete yol açma tehlikesini de beraberinde getirdiği belirtiliyor.

Çevre felaketi, balıkçılık sanayisiyle turizme olumsuz etkilerinin yanı sıra bölgenin petrolden arındırılması çalışmalarına katılanlarda gözlemlenen sağlık sorunları nedeniyle de endişeye yol açıyor. Bazı çalışanların hastanelere kaldırıldıkları bildirildi.

Öte yandan Katrina kasırgasının yaralarını zorlukla sarmaya başlayan Louisianalılar da ikinci bir felaketin olası sonuçlarından büyük endişe duyuyor.

DW