28 Ocak 2011, Cuma

Avrupa'dan bakınca anadille savunma gözüküyor

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yaptığı konuşmada Türkiye mahkemelerinde anadille savunma sorunu olmadığını söylemiş. Türkçe bilmeyenlerin anadillerinde savunma yapabildiğini belirtmiş.

AYHAN BİLGEN ayhanbilgen@yahoo.com

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yaptığı konuşmada Türkiye mahkemelerinde anadille savunma sorunu olmadığını söylemiş. Türkçe bilmeyenlerin anadillerinde savunma yapabildiğini belirtmiş. Avrupalı parlamenterler ne kadar ikna olmuşlardır bilmiyoruz. Koskoca Cumhurbaşkanı yalan söyleyecek değil ya. Demek ki Avrupa'dan bakınca öyle gözüküyor. Diyarbakır'da mahkemede gerçek çok öyle olmasa da.  Önemli olan nasıl olduğu değil nasıl gözüktüğüdür!  İyi şeyler olacak derseniz, iyi şeyler görürsünüz!

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK "TESADÜF"

İçişleri Bakanlığı, Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır'ın ayağının kırılmasına neden olan polis müdahalesi ile ilgili raporunu açıklamış. Raporda, milletvekiline yönelik bilinçli, kasıtlı bir müdahale olmadığı ve durumun tamamen "tesadüf" olduğu ifade edilmiş. Diyelim ki gerçekten böyle olmuş. Yani aslında milletvekili hedeflenmemiş. Bu durum, özrü kabahatinden büyük bir açıklama ile işi geçiştirmek değilse nedir? Gösteriye katılan diğer kişilerin ayağı kırılsa idi ortada bir sorun olmayacak mı idi?

Hiç olmazsa azıcık insaf edip,"orantısız güç kullanma" kavramı üzerinden söz konusu görüntüleri izah etme ihtiyacı duyulması beklenirdi.  Ne diyelim bazılarımızın gayet iyi bildiği gibi, kimi İslami çevrelerin literatüründe "tesadüf" kavramı yoktur. Onun yerine "tevafuk" tanımlaması kullanılır. Yani hayatta hiçbir şey tesadüf eseri değildir. Mutlaka bir hak edilmişlik söz konusudur.

Polisin müdahale alanı içerisine girmeselerdi, o gün gösteriye katılanların başına da böyle bir şey gelmezdi!

SEÇİM BARAJI VE PKK-ERGENEKON İLİŞKİSİ

Başbakan Ukrayna gezisinden dönerken istikrardan söz etmiş ve konunun iki boyutuna değinmiş. Birincisi özellikle ekonomik istikrar açısından tek parti iktidarının önemi üzerine.  Bu nedenle seçim barajının zorunluluğuna vurgu yapmış Başbakan Erdoğan. Her fırsatta tek partili yılları eleştiren Erdoğan söz konusu olan tek parti iktidarı olunca durumu savunmayı tercih ediyor. Elbette tek partili sistem ile tek parti iktidarı aynı anlama gelmiyor. Ama insan merak ediyor doğrusu, dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde de koalisyon yönetimleri aracılığı ile istikrar sağlanırken bizde bu neden mümkün gözükmüyor. Dahası dünyada kimse istikrar için temsil adaletini görmezlikten gelme, yüzde on seçim barajını savunma hakkını kendinde görmezken, bizde neden istikrar sadece yüksek  barajla sağlanıyor? Başbakan'ın hakkını yemeyelim. Bu konuda bizden daha önde olanlar da var. Mesela Kazakistan yönetimi nasıl olsa seçimlerde bir şey değişmiyor, bari boşuna seçimlerle oyalanmayalım diye yirmi yıllığına seçimleri kaldırmış. Bize on yıl bile yeter. Şunun şurasında cumhuriyetin yüzüncü yılına ne kaldı ki. Tek parti ile başladık. Tek parti ile bitirelim.

Başbakan konuşmasında istikrarı bozmaya yönelik Ergenekon-PKK işbirliğinden de söz etmiş. Bu konuda son ortaya çıkan kimi bilgileri İçişleri Bakanı yada Adalet Bakanı Başbakan Erdoğan'a aktarsa çok büyük bir iyilik yapmış olur. Balyoz ve Ergenekon davalarında belgeler üzerinde tahribat yapılmasından söz ediyoruz.

CD VE TELEFON REHBERİNE EKLEME OPERASYONU

Ergenekon davasından tutuklu ve örgütün orta kademe yöneticisi olma iddiası ile yargılanan bir teğmenin telefon rehberine Hizbuttahrir üyesi bir başka kişinin telefonlarının emniyette eklendiği yayınlanan raporla kesinleşti. Yanlışlıkla olmuş! Böyle yanlışlıkların eskiden beri yapıldığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bir başka yanlışlık Balyoz davası kapsamında ele geçirilen bilgisayarların hard diskleri için de söz konusu. Sonradan farklı kullanıcı isimleri ile kayıtlar yapılmış.

Başbakan Erdoğan PKK-Ergenekon ilişkisine dair deliller bulunmasını istiyorsa, buna dair operasyonlar da kolayca yapılabilir. Seçimlerden önce böyle mesajlar çok anlam ifade edebilir.