06 Ocak 2011, Perşembe

Para Kimde İnsiyatifi!

NALAN TEMELTAŞ nalan_temeltas@yahoo.com

Münasebetsizlikte prim yapmış insanlarla dolu bu şeker dünya. Bu yurttaşları kasabın çengellerine assan, orda bile egolarını parlatıp ense yaparlar. ''Utanmayacaksın! Utanırsan çocuğun olmaz!'' der ya Çingeneler; Öfkeli ve Coşkulu Kalabalıkların da bazen nezaketi bir miktar terk etmeleri yeğdir. Misal, entellektüel lobiciliğe dâhil olarak ukalalık yapanları ilk gördüğünüz çorbacıda hay hay hazret muamelesinden mahrum bırakmanın çok kaba bir davranış olmayacağı üzerine iddiaya girerim! Ya da bir sendika başkanı alacak verecek meselesinden topuğundan vurulduğunda, sosyalist manifestoyla savunmaya girişmemek büyük kabalık değil! Diğer bir sendika yöneticisinin uçkur probleminin arkasına süphane tanecikleri gibi dizilmemenin ve öte yandan bunu propaganda malzemesi haline getirmemenin nezaketsizlik sayılmayacağından da yüzde bin beş yüz eminim!

Gezegenin lafı dinlenesi kadın ve erkekleri 21. Yüzyılın işsizliği ve dünyanın yoksulları üzerine kafa yoruyorlar. Slovaj Zizek "Her tür kemer sıkma önleminin eşliğinde bir ekonomik olağanüstü halin süreklileştiği yeni bir döneme girildiği"ni vurguluyor. (Mesele Aralık 2010) Emek güçleri tüm paralize çalışmalarına rağmen ortaklaşma ve direnme çabasında. Kafeinsiz kahve, dumansız sigara şarlatanlığının beş kuruşsuz işçi yaratmaya doğru gitme ihtimalini göz önünde bulundurursak (Biz ne "Tekel"ler gördük zaten vardılar) hayırlıdır bu yeni hal!

Öte yakada boşaltılmış köylerin topraksız Kürt köylüleri, yoksulluğu itekleyip saygınlığını korumaya çalışan aileler, çocuklar, güvercinler oldukça zor şartlarda. Diyarbakırlı Para Kimde İnsiyatifi başkanı, "Hayatında dükkan işletmemişler Kürdistan için ekonomik model öneriyor" buyurmuş. Savaş karşıtı söylemleriyle kalplerde kazandığı yeri niye harcamaya kalkar ki insan!? Yetmiyormuş demek ki! Kulaklarını çınlattığı ise BDP'nin öncülüğünde gerçekleşen Demokratik Toplum Kongresi'nde çıkan demokratik özerklik taslağı.

Diğer bir patron ise "Leninist, Maocu zihniyetin bütün kodlarını, o metinde bulabiliyorsunuz." açıklamasıyla azizler katında hak ettiği yeri alıyor. Tövbe unutulmaz artık!

Hugo Chavez ve ekibi iktidar yolculuğuna başladığında, karşıtları o'nu "otobüs şöförü" diyerek aşağılamayı denemişti, ancak umduklarını bulamadılar. Herkesin, her kurumun eleştiriye ihtiyacı var ancak aşağılamaya ya da halkların taleplerine sırtını çevirmeye değil!

Bir vakitler Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan, sonra iktidar ile yollarını ayıran şimdiki Türkiye Partisi yöneticisi Abdüllatif Şener, hükümet için, "İddia ediyorum; hangi ihaleyi yasaya bağlıyorlarsa orada yolsuzluk vardır" demiş. Bay Şener de mi sosyalist yoksa "Türküz, doğruyuz, çalışkanız!" mı?!

Olgun olmayan ve kendini bilmeyenin, usta Neşet Ertaş'ın dediğince kusuruna bakmayacak ancak icabına bakacak olanlarla ve Güneydoğu Türkiyelilerin talepleri karşısında TC gözüyle mızıkçılık yapmamayı adet edineceklerle ancak yeni rüzgara yön verilecek!

Kimsenin hatırı kalmasın; ulusalcısı, statükocu dindarı, makbul vatandaşı, dini imanı para olanı, Ergenekoncusu ferah ferah  baş başa kalacak! Elbette her şey vatan için! Ey vatan; çok şık yalanların var! Kolların buradan buraya altın olsa ne yazar!?