10 Ocak 2011, Pazartesi

Dersimliler ÇED raporunu engelledi!

Dersim'de Pülümür Çayı üzerinde yapılması düşünülen ve Saran Holding tarafından ihalesi yapılan Pülümür Barajı'nın ÇED raporu hazırlanması için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıya köylülerin katılmaması üzerine ÇED raporu hazırlanamayarak toplantı ertelendi.

Dersim'de yapılması planlanan 20 baraj projelerinden bir tanesi olan Pülümür Vadisi'nde yapılması planlanan Pülümür Barajının ÇED Raporu'nun hazırlanması için İl Çevre ve Orman Müdürlüğünde yapılacak olan halk toplantısına köylülerin gelmemesi üzerine ÇED raporu tutulamadı.

Saran Holding tarafından ihalesi alınan Pülümür Barajı'nın yapılmasını cumartesi günü 10 bini aşkın kişinin katılımı ile protesto edilmişti. Bugün de sabah saatlerinden itibaren aralarında BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Edibe Şahin, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan kalabalık bir gurup "Baraj yapma boşuna yıkacağız başına" sloganları atarak, ÇED raporunu protesto etti.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Tiyatro Salonunda köylülerin gelmesini bekleyen görevli memurlar, tutanak'ta 'köylülerin baraj yapılmasına karşı çıkıp protesto eylem gerçekleştirmişlerdir. Davet ettiğimiz ÇED toplantısına iştirak etmeyerek ÇED raporu hazırlanamamıştır' denildi. ÇED toplantısının sonuçsuz geçmesi üzerinde İl Çevre ve Orman Müdürlüğü önünde vatandaşlar sevinç gösterisi yaptı.

EmekDunyasi.Net