08 Şubat 2011, Salı

Kadınlar Hıncal Uluç'u TGC'ye şikayet etti

Kadınlar, Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç'u, Defne Joy Foster ile ilgili yazısı nedeniyle, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne şikayet etti.

Kadınlar, Defne Joy Foster için "Su testisi su yolunda kırılır" diyen Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç hakkında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sorumluluk Bildirgesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle işlem yapılmasını istedi. Ayrıca tüm kadınlara, internet üzerinden bir çağrı yapılarak, Hıncal Uluç'un Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne şikayet edilmesi ve Uluç'a protesto mailleri gönderilmesi istendi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne gönderilen dilekçe şöyle:

"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığı'na

1360 sicil numaralı üyeniz Hıncal Uluç, 4.02.2011 tarihli Sabah gazetesinde "Bu nasıl bir mahalle baskısıdır?" başlıklı yazısı ile cemiyetiniz "Sorumluluk Bildirgesi"nin aşağıdaki ilkelerini çiğnemiştir. Kendisinin Onur Kurulu'na sevk edilmesini, aynı suçu tekrar işlememesi için gerekli önlemlerin alınmasını, ilgili yazının internet sitelerinden kaldırılması için gerekenin yapılmasını talep ediyorum."

Ayrıca internet üzerinden yürütülen bir kampanyada, Hıncal Uluç ve Serdar Arsever'e protesto mailleri gönderilmesi istendi. Protesto mailinde, ""Kadın Düşmanlığı- Hıncal Uluç ve Serdar Arseven'e, "Bir kadının geceyi kimle geçirdiği, ne yaptığı, ne yapmadığı sizi ilgilendirmez. Kadının bedeni ve cinselliği kendi tasarrufundadır, anne veya evli olması bunu değiştirmez. Bir kadının ölümü dolayısıyla ortalığa sorumsuzca saçtığınız bu kadın düşmanı fikirlerinizden ötürü sizi kınıyorum" deniliyor.

Hıncal Uluç, 4 Şubat'ta Sabah Gazetesi'ndeki köşesinde Defne Joy Foster'ın ölümüne ilişkin "yolda görse tanımayacağı bir kadın hakkında" hakaret içeren sözler sarf etmişti. "Evli bir kadının bekar bir erkeğin evinde ölmesini su testisi su yolunda kırılır" şeklinde ifade eden Uluç, "ihanete uğrayan" kocasının yerinde olmak istemeyeceğini yazmıştı.

 

İstanbul - ETHA