01 Mart 2011, Salı

Ayşe Paşalı davasında müdahillik talebine red

Eski eşi tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen Ayşe Paşalı davasına Ankara'da devam edildi. Davaya müdahillik talebinde bulunan ÇHD'nin talebi reddedildi.

Eski eşi tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen Ayşe Paşalı (42) davasına Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada, tutuklu sanık İstikbal Yetkin hazır bulundurulurken, davaya müdahil olmak isteyen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, çok sayıda gazeteci ve bazı CHP milletvekillerinin eşleri katıldı.

ÇHD adına konuşan avukat Pınar Akdemir, mahkemeye yazılı olarak sundukları dilekçeyi okuyarak  kadın cinayetlerinin münferit olmadığı, sistematik bir durumda yaşandığını belirterek, davaya müdahil olma talebinde bulunduklarını belirtti.  Sanık İstikbal Yetkin'in avukatı Fethi Öztük  ise ÇHD'nin davaya katılma talebinin CMK'nın 237. Maddesine uygun olmadığını  belirterek mahkemenin talebi reddedilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ÇHD'nin suçtan doğrudan etkilenen durumda olmadığı gerekçesiyle ÇHD'nin müdahillik talebini reddetti.

Mahkeme heyeti, sanık İstakbal Yetkin'in ruh ve akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na sevkine karar vererek duruşmayı 14 Nisan'a erteledi.

Duruşma çıkışında basın açıklaması yapan Paşalı'nın Avukatı Elif Kabadayı Tatar, ÇHD'nin müdahillik talebinin kabul edilmesi gerektiğini belirterek, "Bbu ülkede kadın cinayetleri varsa bu suçtan zarar gören bütün kadınlardır. Sadece, mağdur ve maktul ya da yakınları değildir. Dolayısıyla her bir kadın hakkı savunuculuğu yapan derneğin bu davaya katılma hakkı vardır" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar adına açıklama yapan Kübra Uslu ise, kadınların değil de katleden erkeklerin yanında olan yasalar değiştirilene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

EmekDunyasi.Net.

 

 

Bağlantılı Haberler

Anahtar Sözcükler