02 Mart 2011, Çarşamba

Diyarbakır'daki her yüz kadından 51'i eşinden şiddet görüyor

Diyarbakır'da kadınların eğitim, evlilik, şiddet, sağlık ve anadil gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları tespit ederek, şiddet oranını ölçmek amacıyla yapılan araştırmanın sonucuna göre Diyarbakır’daki her yüz kadından 51’i şiddet görüyor.

Bağlar Belediyesi, Diyarbakır Kadın Akademisi ve Bağlar Kadın Kooperatifi'nin katkılarıyla Diyarbakır'daki kadınların eğitim, evlilik, şiddet, sağlık ve anadil gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları tespit ederek, şiddet oranını ölçmek ve "Diyarbakır'daki 16 yaş ve üstü kadın profilini" çıkarmak amacıyla yapılan araştırmanın sonuçları Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda açıklandı. Bölgede yoksulluk, erken yaşta evlilik ve cinsiyetçilik gibi sorunlarla beslenerek artan şiddet sorununu gözler önüne seren araştırmayı "Bu sadece dağın görünen yüzü" diye nitelendiren A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür, sadece bu sonucun bile şiddetin boyutları konusunda çok dikkat çekici olduğunu ifade etti.

KADINLARIN YARISINDAN FAZLASI EŞİNDEN ŞİDDET GÖRÜYOR

Araştırmaya göre, Diyarbakır'daki her yüz kadından 40'ı, 18 ve altında yaşlarda evlendiğini söyleyen Gür, evliliklerin yüzde 27'sinin birinci dereceden akrabalarla gerçekleştirildiğini belirtti. Diyarbakır'daki her yüz kadından 51'inin eşinden şiddet gördüğünü ortaya koyan araştırma, küçük yaşta, görücü usulüyle ve resmi nikâhsız evliliklerde kadınların daha çok şiddete maruz kaldığını gösteriyor.

EĞİTİMLİ KADINLAR DAHA AZ ŞİDDET GÖRÜYOR

"Eğitimli kadınlar daha az şiddete maruz kalıyor. Eğitimli erkekler ise daha az şiddet uyguluyorlar" diyen Adil Gür, "Şiddet, az kaynakların paylaşılmasından kaynaklanır. Bu birçok sosyologun üzerinde uzlaştığı bir görüştür. Buna ben de katılıyorum. Yoksul hanelerde bu nedenle şiddet daha fazladır. Eğitim ve gelir seviyesi şiddetin azalmasında belirleyicidir, fakat tek başına da yeterli değil" diye konuştu. Gür, şiddet gören kadınların yüzde 52.4'ünün bir daha dünyaya kadın olarak gelmek istemediğini, fakat şiddet görmeyen yüzde 38 oranında kadının da dünyaya kadın olarak gelmek istememesinin dikkat çekici olduğunu belirtti.

'ANADİLİN ENGELLENMESİ SOSYAL ŞİDDETTİR'

Anadil sorununun ise sosyal şiddet başlığı altında değerlendirilebilecek bir konu olduğunu dile getiren Gür, kadınların büyük bir çoğunluğunun evde anadillerini konuştuğunu, kamusal alanda ise yok denecek az oranda anadil konuştuğunu söyleyerek, "'Anadilde eğitim ister misiniz?' sorununa ise kadınların yarısından fazlası 'evet' yanıtı verdi" diye konuştu.

Araştırma sonuçlarının açıklanmasından sonra toplantıya katılan kadın kurum ve diğer STK temsilcileri, elde edilen sonuçların nasıl okunacağını, nasıl yorumlanacağını ve çözüm önerilerini tartışacak. 14-18 Aralık 2010 tarihleri arasında, Diyarbakır genelinde yapılan ve toplam bin 802'i kadınla, yüz yüze görüşme metoduyla gerçekleştirilen araştırma, gizli tutulan aile içi şiddetin boyutları ve Diyarbakır'daki kadınların durumunun tespitinde en güncel verileri içeriyor.

 

DİHA