08 Mart 2011, Salı

Başbakan 'Abartı' diyor kadınlar öldürülüyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde de kadın cinayetleri durmadı. Başbakan Erdoğan'ın "abartıyorlar" dediği kadına yönelik şiddetin bir günlük bilançosu: İki kadın öldürüldü, 4 kadın yaralandı.

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınların şiddetin son bulması için en güçlü seslerini çıkardıkları bugünde de kadın cinayetleri durmadı. 2 kadın öldürüldü, 4 kadın da eşlerinin saldırısı sonucu ağır yaralandı. Oysa Başbakan Erdoğan, kadına yönelik şiddete sıfır tolerans tanıdıklarını söylemiş ve kadın örgütleri ile muhalefetin kadına yönelik şiddeti abarttığını belirtmişti.

8 MART'IN KARA BİLANÇOSU

Giresun'un Espiye İlçesi'nde evine giderken silahlı saldırıya uğrayan 55 yaşındaki Zahide Tığlı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yağlıdere İlçesi'nde İcra Müdürü olarak görev yapan ve Espiye İlçesi'nde oturan Zahide Tığlı, fırından ekmek alıp evine giderken silahlı saldırıya uğradı. Tığlı, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. İkinci evliliğini yaptığı Mustafa Tığlı ile sorunları nedeniyle bir süredir ayrı yaşayan Zahide Tığlı'ya ateş eden kişi yakalanamadı. Saldırganın kimliği de tespit edilemedi.

Balıkesir'de 70 yaşındaki Hüseyin Erden, engelli kızı 38 yaşındaki Ayten Erden'i döverek öldürdü. Erden, polisteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Erden'in, 12 yıl önce de eşini de baltayla yaraladığı ortaya çıktı.

Çanakkale'de bir süre önce cezaevinden çıkan 45 yaşındaki Tuncay Dikmen, dilendirdiği bedensel engelli eşi 41 yaşındaki Semiha Dikmen'i yol ortasında ekmek bıçağıyla boynundan keserek yaraladı. Dikmen'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Kayseri'de nakliyecilik yapan 38 yaşındaki Celalettin Genç, kendini yemeğe götürmesini isteyen 21 yıllık eşi 37 yaşındaki Nevin Genç'i, döverek hastanelik etti. Yaralanan Nevin Genç, Kayseri Eğitim ve Araştırma Acil Servisi'nde tedaviye alınırken, eşi Celalettin'den şikayetçi olduğunu söyledi.

Urfa'da 26 yaşındaki Selahattin B., sokak kapısını açık bıraktığı gerekçesiyle tartıştığı bir çocuk annesi, hamile eşi 24 yaşındaki Zekiye B.'ye cebinden çıkardığı bıçağı fırlattı. Kadın, bıçağın boğazını kesmesiyle yaralanırken, gözaltına alınan eşi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Antalya'da, kendisinden izinsiz Isparta'dan Antalya'ya geldiğini iddia ettiği eşiyle tartışan bir kişi, eşini 3 yerinden bıçakladı. Yaralı kadın, hastaneye kaldırıldı. Karısını yaralayan R.Ç'nin, eşinin kendisinden habersiz Isparta'dan Antalya'ya gelmesine kızdığı belirtildi.

BİR HAFTADA 8 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Bugünkü 2 kadın cinayeti ile birlikte, Mart'ın ilk 8 gününde öldürülen kadınların sayısı 6 oldu. Ancak basına yansımayan olaylarla bu sayınını daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

1 Mart günü 19 yaşındaki Hatice Fırat, ağabeyi tarafından 40 bıçak darbesi ile öldürüldü.

Yine aynı gün Bursa'nın Nilüfer ilçesinde derede bacakları kesilmiş bir kadın cesedi bulundu. Adli Tıp'ta yapılan incelemelerin ardından cesedin 16 Şubat günü kaybolan Uludağ Üniversitesi Öğrencisi 19 yaşındaki Sema Karakoca'ya ait olduğu anlaşıldı.

2 Mart günü Nilüfer Usta, Bartın'da sevgilisi Ahmet Unutur tarafından öldürüldü.

Çorlu'da Ünzile Çalışkan (45), nafakasını ödemediği için eski eşi Cüneyt B.'yi (47) icraya verdi. Bunun üzerine Cüneyt B., eski eşi Çalışkan'ı konuşmak üzere evine çağırdı. Cüneyt B. silahı ile Ünzile Çalışkan'ı vurarak öldürdü.

 

 

İstanbul - ETHA

Bağlantılı Haberler