09 Nisan 2011, Cumartesi

Giresun'da HES Protestosu

Giresun Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri, kendilerini yaşam alanlarından göçe zorlayan HES projelerine karşı yürüdü.

Doğal hayatın tahrip edilmesi ve canlı yaşamının tehlike altına girmesine yol açan HES projelerine karşı Karadenizli yurttaşların tepkisi dinmek bilmiyor. Uzun süredir yaşam alanlarına etki eden HES projelerine karşı protestolarını sürdüren Giresun Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri, Giresun Merkez Debboy mevkiinde bir araya gelerek  yürüyüşe geçti.

Şehir Meydanı'na kadar yürüyen Platform üyeleri, "HES'çi şirket dereleri terk et", "Dereler özgürdür, özgür akacak" sloganları attı. Yaptıkları açıklamada HES projeleriyle, termik santrallerle, güvenlik amaçlı sınır barajlarıyla, nükleer santrallerle, maden aramalarıyla, mera, kıyı ve orman kanunları ile insanca yaşam haklarının ellerinden alındığını dile getiren Platform üyeleri, yaşam alanlarından göçe zorlanarak yurtsuzlaştırıldıklarını söyledi.

Açıklamanın devamında, "Bütün bu saldırılar, bulunduğu her yerde yerel halkın direnişiyle karşılanıyor. Mücadelenin gücü bütünleşerek çoğalıyor. Giresun'un vadilerine göz koyan sermayedar zihniyet karşısında derelerine sahip çıkanlar suyunu sattırmıyor. Vadiler ve dereler bizimdir ve yaşam alanlarımıza, suyumuza, toprağımıza göz koyanlara karşı kardeş dereler birleşerek bu talana direniyor. Anadolu'dan Mezopotamya'ya, Trakya'ya kadar yaşama can veren bütün akarsularda, vadilerden, derelerde bu çevre katliamına karşı, çevre katillerine karşı direniş çağrısında bulunuyoruz" denildi.

 

ANF

Bağlantılı Haberler

Anahtar Sözcükler