29 Ağustos 2011, Pazartesi

E- muhtıra kaldırıldı

Genelkurmay Başkanlığının "www.tsk.tr" adresli internet sitesi güncellendi. Güncelleme ile Genelkurmay Başkanlığı, 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yayınladığı 27 Nisan bildirisini internet sitesinden kaldırıldı.

27 Nisan 2007 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan e-muhtıra, Genelkurmay'ın resmi internet sitesinde kaldırıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sabah saat 08.00'de yayınladığı bilgi notunda, "Genelkurmay internet sitesi güncellenerek kamuoyunun kullanımına sunulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" ifadeleri yer aldı. Sitenin güncellenmesinin ardından, söz konusu bildiri de kaldırılmış oldu.

Söz konusu bildiride, Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı kriterlerini açıklamış, AKP'nin adayı Abdullah Gül'ü kastederek, cumhurbaşkanlığına seçilecek olan kişinin "Cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarına yansıtmak" kriteri dile getirilmişti. Bildiride Kürt hareketi de, "Özetle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün, 'Ne mutlu Türküm diyene!' anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır" sözleriyle hedef alınmıştı.

Muhtırayı "Bizzat ben kaleme aldım" diyen dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, emekli olur olmaz AKP hükümeti tarafından zırhlı bir araçla ödüllendirilmişti.

ANKARA-EmekDunyasi.Net