13 Eylül 2011, Salı

Son bir haftada 6 kadın katledildi

Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, eşi tarafından başı taşla ezilerek öldürülen Züleyha Bildeş için Silifke'ye bağlı Atayurt kasabasında eylem yaptı.

Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, boşanmak istediği eşi tarafından başı taşla ezilerek öldürülen Züleyha Bildeş'in evinin önünde eylem yaparak, kadın cinayetlerinin son bulmasını istedi. Son bir haftada 6 kadının katledildiğine dikkat çeken platform üyeleri, ceza yasalarındaki ağır tahrik indirimin kaldırılması ve namus adı altında işlenen cinayetlerin en üst sınırdan cezalandırılması talebini bir kez daha haykırdılar.

Atayurt kasabasında yaşayan Züleyha Bildeş, boşanma isteğine karşı çıkan eşi tarafından evinin bahçesinde hunharca öldürülmüştü. Mersin Cinayetleri Durduracağız Platformu üyeleri, cinayetin işlendiği evin bahçesinde toplanarak tepkilerini dile getirdiler. Züleyha'nın fotoğraflarını taşıyan kadınlar, üzerinde 'Kadına şiddete son', 'Kimsenin namusu olmayacağız', 'Kadın cinayetlerini durduracağız' yazılı dövizler de taşıdılar ve kasaba halkına duyarlık çağrısı yaptılar.

Kadınlar adına açıklama yapan Roza Yaruk, son 1 hafta içinde 6 kadının öldürüldüğüne dikkat çekti. Cinayetlerin kadınların yakınları tarafından kıskançlık, töre, namus bahaneleriyle işlendiğini belirten Yaruk, "Daha 10 gün önce Halkkent Mahallesi'nde Zahide Goncagül öldürülmüştü. Bir hafta sonra Atayurt'tan gelen cinayet haberi için ayrı bir metin yazmadık. Çünkü bahaneler hep aynıydı, sadece isimler farklıydı" dedi.

Jandarmanın 'olay yeri inceleme' bandını aşarak cinayetin işlendiği bahçeye giren kadınlar, Züleyha'nın geride kalan bohçasıyla karşılaştılar. Bu sırada Züleyha'nın bir akrabası da kadınlara cinayetle ilgili bilgi verdi.

MERSİN-EmekDunyasi.Net/Ajanslar