05 Kasım 2011, Cumartesi

Cannes'da Yunan tragedyası!

Avrupa'nın en önemli sinema etkinliğine ev sahipliği yapan Cannes'ın kırmızı halısında bu kez gelişmiş 20 ülkenin lideri yürüdü.

Cannes'ın kırmızı halısında bu kez gelişmiş 20 ülkenin lideri yürüdü. Sahnelenen ise tam bir Yunan tragedyasıydı. Papendreu, Merkel ve Sarkozy'nin "Planımızı kabul etmezseniz tek kuruş alamazsınız" kıskacına alındı. 'IMF mağduru' Çin, Brezilya ve Rusya batıya "Euro'yu kurtarabiliriz, ancak parayı IMF üzerinden veririz" baskısı yaparken, Cannes'te yıldızı parlayan IMF oldu.

1999 yılında 'Zenginler kulübü' olarak bilinen gelişmiş 8 ülkenin maliye bakanları tarafından kurulan G-20 (20 Grubu), global sorunları ve tehlikeleri geniş bir yelpazede ele almak için kuruldu. Gruba ABD, Hindistan, Japonya, Brezilya, Rusya, Almanya, Arjantin, Fransa, Suudi Arabistan, Meksika, Güney Afrika, İngiltere, Güney Kore, İtalya, Çin, Kanada, Avustralya, Türkiye ve Endonezya alındı.

Avrupa'nın en önemli sinema etkinliğine ev sahipliği yapan Cannes ise kapılarını bu kez ağır siyaset ve kriz kokan G-20 zirvesine açtı. Yaşanan ise gerilim filmlerine taş çıkartan cinstendi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angele Merkel el ele verip Yunanistan Başbakanı Yorgo Papendreu ile İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye karşı sinir savaşı yürüttü.

Zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angele Merkel Yunanistan Başbakanı Yorgo Papendreu'ya açıkça rest çektiler. Her iki liderin "25 Ekim'de Brüksel'de hazırladığımız kurtarma planını kabul etmezsen, tek kuruş yardım yapmayız" baskısı sonuç verdi. Atina hükümeti planı son anda referanduma götürmekten vazgeçti.

Aynı şekilde Yunanistan'dan sonra iflas ve ekonomik kriz potansiyeli taşıyan İtalya kıskaca alınan ikinci ülke oldu. Zira İtalya'nın içinde bulunduğu kriz zirvede masaya yatırılırken, Roma hükümeti; kamu borçlarının denetlenmesi için Avrupa Birliği Komisyonu ve IMF'ye teslim oldu. Zira Avrupa'nın en büyük korkusu İtalya'da da bütçe açığı krizinin patlak vermesi.

ARTIK TEK PATRON IMF!

Ancak Başbakan Silvio Berlusconi, Uluslararası Para Fonu (IMF)'den para desteği almayacaklarını söyledi. Zaten diğerlerinden farklı olarak bu zirvede ilk kez IMF'nin rolünün artırılması konusu öne çıktı. Bazı liderler, ekonomik krizler karşısında IMF'nin daha fazla performans göstermesini istedi.

Krizleri aşmak için IMF kaynaklarını değerlendirebilecek yeni bir mekanizmanın kurulması bile gündeme geldi. Geçtiğimiz yıllarda batının şemsiyesindeki IMF, Asya ve Afrika ülkelerine yaptığı yardımlar karşılığında kestiği ağır faturalarla, hükümetlere dayattığı kemer sıkma politikalarıyla gündeme geliyordu.

Bu yüzden olacak ki IMF için verdikleri bedeli unutmayan ve "süper güç" yarışına giren Rusya, Çin ve Brezilya Euro krizi ile boğuşan ülkelere yardımı ancak IMF üzerinden yapacaklarını ısrarla dile getirdiler. Batılı ülkeler ise IMF'nin kendi içinde bir kriz fonu oluşturmasından yana görüş belirttiler. IMF'nin krizlere nasıl müdahale edeceği netleşmedi, fakat öyle görünüyor ki Euro'nun geleceğini IMF belirleyecek.

Zaten zirvenin ardından konuşan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, IMF kaynaklarının Euro krizi ile mücadele için kullanılacağını açıkça söyledi. Görüş ayrılıklarının giderilmediğini ve IMF'ye verilecek rolün belirlenmediğini söyleyen AB yetkilisi, önümüzdeki günleri işaret ederken, Sarkozy konunun G-20'nin maliye bakanları toplantısında netleşebileceğine dikkat çekti.

IMF'nin dışında zirvede alınan bir başka karar ise bankaların güçlendirilmesiydi. Liderler, aralarında arasında Deutschebank, Santander, HSBC, UBS, Bank of America ve JP Morgan'ın da bulunduğu çoğunluğu Avrupa ve Amerika merkezli 29 bankaya sermayenin güçlendirilmesine karar verdiler. Amaç ise büyük bankaların batmasını engelleyerek yeni küresel krizlerin önüne geçmek.

IMF ve bankalar öyle görünüyor ki "Euro kriz" yılı olarak 2011'den karlı çıkacak. Atina'nın ekonomik politikalarını Troya heyetinde yer alarak belirleyen IMF, şimdi de İtalya'yı kontrol edecek. Kısacası Cannes'in bu sefer ki yıldızları 'büyük patronlar' oldu. Kamaralar karşısında şov yapan liderler ise sadece kırmızı halıda yürümekle yetindiler. Zirvede krize köklü çözüm bulunması yönünde herhangi bir irade ortaya çıkmadı. Analistler, ekonomik ve sosyal krizin derinleşeceğini belirtiyor.

 

Perwer Yaş-ANF

 


Anahtar Sözcükler