25 Nisan 2012, Çarşamba

Levent Tüzel: Dilovası teftiş edildi mi?

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, kanser vakalarının giderek attığı, halkın hava kirliliğinden nefes alınamaz duruma gelinen Dilovası’nı soru önergesi ile gündeme getirdi.

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde, ev, okul, hastane, postane, park, pazar yeri gibi yaşam alanları ile fabrikaların iç içe olması nedeniyle hava kirliliği ve kanser hastalığı vakalarının dünya ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Levent Tüzel, verdiği önergede, Kandıra ilçesinin de benzer bir sorunla karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

45 BİN KİŞİ TEHDİT ALTINDA

45 bin kişinin yaşadığı Dilovası’nda 170 fabrikanın bulunduğunu, bu fabrikaların bacalarından atmosfere, kükürt buharı, kimyasal maddeler ve kanserojen zehir salındığını kaydeden Tüzel, kanser vakalarının dünya ve Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğu ve son dönemde kanser hastalığından ölüm oranlarının yüzde 32’ye kadar yükseldiğini dile getirdi

Tüzel bu bilgiler doğrultusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, “Bakanlığınız müfettişleri tarafından Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işyerleri ve özellikle fabrikalarda 2011 ve 2012 yıllarında her hangi bir teftiş yapılmış mıdır? Kaç işyerinde, kaç fabrikada teftiş yapılmıştır?  Kaç işyeri/fabrika bir defadan fazla (tekrar) denetlenmiştir?” diye sordu. Tüzel ayrıca yapılan teftişler sırasında ne tür eksiklikler tespit edildiği ve hangi sorunların saptandığı sorusuna da yanıt istedi.

DİLOVASI’NDA YANIT BEKLEYEN SORULAR

Tüzel önergesinde,  şu sorulara Bakan Çelik’ten yanıt istedi:

*Sorun saptanan işyerlerinde sorunların giderilmesi için işyeri/fabrika sahiplerine hangi müeyyideler uygulanmıştır?

*Bakanlığınızca saptanan sorun ve eksiklikler tam olarak giderilmiş midir?

*Hava kirliliğine neden olan fabrika/işyeri sahiplerine yönelik uygulanan müeyyideleri yeterli buluyor musunuz?

*Dilovası başta olmak üzere, insan sağlığını ve yaşam hakkını tehdit eden işyeri ve fabrikaların yoğun bulunduğu kent ve bölgelerde hava kirlil3iğini önlemek bakımından, daha caydırıcı önlemler alınmasına yönelik yasalarda yeni bir düzenleme düşünüyor musunuz?

Ankara-Evrensel