26 Nisan 2012, Perşembe

Çernobil faciasına çaylı tepki

Karadeniz İsyandadır Platformu’nun (KİP) çağrısı ile Beyoğlu'nda gece yarısı biraraya gelen bir grup 26.Yılında Ukrayna'nın Çernobil kentinde yaşanan nükleer faciayı protesto etti.

Gece saat 01.00'de Beyoğlu’nda bulunan Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları, ellerinde çay bardakları ve  Anavatan Partisi kurucu üyesi ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'ın fotoğraflarını taşıyarak, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüdü. Yürüyüş sırasında, “Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm” sloganları atan  yaşam savunucuları konsolosluğun önüne ulaştıktan sonra burada  bir süre sonra yanlarında getirdikleri çayı içti.

ÇERNOBİL PATLAMASI KISA PERFORMANSLA ANLATILDI

Kendilerini izleyen yurttaşlara da çay dağıtan yaşam savunucuları, daha sonra Çernobil’in patlamasının ardından Karadeniz’de yaşananları gözler önüne serdikleri kısa bir tiyatro oyunu sergilediler. Oyunda, patlamanın ardından Karadeniz’de yaşamın sona ermesi anlatılırken, performansı izleyenlerden sık sık, “Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm?” sloganı attı.

‘BİZLE ALAY EDİYORLAR’

Kısa performansın ardından  yaşam savunucuları adına KİP üyesi Mustafa Cevdet Arslan basına açıklama yaptı. Türkiye'de kurulması planlanan Akkuyu ve Sinop'taki nükleer santrallere karşı olduklarını söyleyen Arslan, “Çernobil’in etkileri bizler ölmeye devam ederken, dün çay içenler, bugün nükleeri tüp gazla kıyaslayarak bizle adeta alay ediyorlar. Nükleer santrallere karşı her zaman mücadele edeceğiz” dedi.

Yaşam savunucuları, tulum eşliğinde bir süre horon ettikten sonra konsolosluk önündeki protestolarına son verdi.

Çernobil'deki nükleer santral patlamasından sonra radyasyondan Karadeniz Bölgesindeki çay ve fındık etkilenmiş, ancak dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı 18. dönem milletvekillerinden Cahit Aral, felaket sonrası çaylarda radyasyon olduğu yönündeki iddiaları çürütmek için kameralar önünde çay içmişti.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler