30 Nisan 2012, Pazartesi

Gerzeliler: Termik yapma boşuna yıkacağız başına

Gerze'de yapılması planlanan termik santralle ilgili son ÇED toplantısı Ankara'da gerçekleşti. Gerzeliler toplantıyı protesto ederken santralin yapımı ile ilgili kararın 1 hafta içerisinde sonuçlanacağı belirtildi.

Gerze'de yapılması planlanan termik santralle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının son görüşmesi bugün (30 Nisan) İller Bankası'nın Macunköy'de bulunan Ankara Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi. Toplantının yapıldığı yerin önüne giden Yeşil Gerze Çevre Platformu üyeleri ise yapılmak istenen termik santrali protesto etti.

Sabah saatlerinde Gerze'den Macunköy'e gelen Gerzeliler İller Bankası'nın Ankara Bölge Müdürlüğü'ü önünde üzerinde "Termik yapma boşuna yıkacağız başına" yazan bir pankart açtı. Sık sık termik santrale karşı yazdıkları şarkıyı söyleyen Gerzeliler burada da bir açıklama yaptı. Ferhat Hançer ve Mustafa Kıray 17 Nisan'da Gerze'den Ankara'ya doğru başlattıkları yürüyüşlerini bu eylemle sonlandırdı

'KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE SÖZ HAKKI İSTİYORUZ!'

Açıklamayı okuyan Gökay Başcan, 4 yıldır termik santrale karşı mücadele ettiklerini belirterek santralden günde 560 kamyon kömürün yakılacağı ve 56 kamyon külün çıkartılacağını söyledi. Bu küllerin vadilerde yığılacağını belirten Başcan, bu külün rüzgarın etkisiyle de onlarca kilometrelik alanı etkileyeceğini ifade etti.Termik santralin yapılması planlanan Yaykıl Köyü'nün nasıl bir doğa harikası olduğunu ve bölgenin SİT alanı olduğuna dikkat çeken Başcan, karar alma süreçlerinde kendilerinin de söz hakkı sahibi olmak istediklerini söyledi. Başcan, 8 bin 460 dilekçe topladıklarını söyleyerek Gerze halkının termik santral istemediğini ifade etti. Başcan sözlerini "Gerze halkı termik santral istemiyor" diyerek tamamladı. Açıklamanın ardından Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Yaykıl Köyü Muhtarı Ahmet Tiryaki, YEGEM Dönem Sözcüsü Şengül Şahin ve beş kişi daha toplantıya girerek Gerze halkının taleplerini toplantıda anlattı.

Yapılan görüşmelerin ve eylemin ardından Gerze'den Ankara'ya gelenler tekrar Gerze'ye döndü.

YÜRÜYÜŞÜ TAMAMLADILAR

Gerze'den 17 Nisan günü yola çıkarak günde 45 km yürüyen 66 yaşındaki Mustafa Kıray ve 56 yaşındaki Ferhat Hançer'de yürüyüşlerini tamamladı. Yapılmak istenen termik santrale karşı Gerze'den Ankara'ya kadar yürüyerek bu konuya dikkat çekmek isteyen Kıray ve Hançer de eylemdeki yerlerini aldı. Yürüyüşü Sendika.Org'a anlatan Hançer,yürüyüş boyunca demokratik kitle örgütleri ve sendikalardan destekler aldıklarını belirterek hepsine teşekkür etti. Amaçlarının torunlarının dumalı bir Gerze'de değil şimdiki gibi yeşil bir Gerze'de yaşaması olduğunu söyleyen Hançer, "Torunlarımıza mavi bir gökyüzünün altında yaşama haklarını vermek istiyoruz" dedi. Hançer, istediklerinin aksi bir kararın çıkması durumunda da gerek yasal gerekse halk direnişiyle termiğe karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

KESİN KARAR BU TOPLANTIDAN ÇIKACAK

Gerçekleştirilen bu toplantının ardından Gerze'de termik santralin yapılıp yapılmaması konusu kesinleşmiş olacak. Sinop Devlet Su İşleri'nin ve Sinop Orman İşletmeleri Müdürlüğü'nün yapılması planlanan santrale karşı red oyu kullandığı bilgileri şu ana kadar elimize gelen bilgiler arasında. Toplantı bir hafta içerisinde sonuçlanarak kesin karar açıklanacak.

 

Sendika.Org/ Ankara

 

Bağlantılı Haberler