06 Ocak 2009, Salı

Sıhhat Ecza Deposu 200 işçiyi işten attı

İlaç sektörünün önde gelen firmalarından Sıhhat Ecza Deposu'nun iflasını açıklamasının ardından yaklaşık 200 işçi birikmiş maaşları ve tazminatları verilmeden, kapı önüne konuldu. İşçiler hukuki mücadelelerini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti.

-----

Akademisyenlerin uyarıları, KESK, DİSK gibi sendikaların "Krizin faturası işçilere kesiliyor" açıklamaları ve bu yönde yaptıkları uyarı eylemleri sürerken, fabrikalar kapanmaya ve işçiler sokağa atılmaya devam ediyor. İşçileri kapı önüne koyan şirketlerden biri de 56 yıllık Türkiye'nin en köklü ilaç firmalarında biri olan Sıhhat Ecza Deposu A.Ş. Eylül ayında üretimini durduran ve geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan firmada çalışan 200'ü aşkın işçi, bir yıla yakın maaşları ve tazminat dâhil hiçbir hakları verilmeden işten çıkarıldı.

'Kriz çalışanlara oluyor'

Şirketin 33 yıllık çalışanı olan Salim Kavrar, işten atılan ve paraları ödenmeyen 120 işçinin hakkını mahkemede arayacağını söyledi. İzmir'de vergi rekortmeni olmaları nedeni ile Maliye Bakanlığı'ndan sürekli takdirnameler alan şirkete harcadığı 33 yılının ardından 8 bin TL alacağının verilmeden işten çıkarılmasına tepki gösteren Kavrar, şunları kaydetti: "Şirket iflas ettiğini söyleyerek 500 kişiyi sokağa attı. Ancak minareyi çalan kılıfını hazırlıyor şirket elindeki gayrimenkulleri satsa bile işçinin parasını ödeyebilir ama yapmıyorlar. Sözde 'kriz var' diyorlar ama kriz nedense hep çalışanlara oluyor. Patronlara bir şey olmuyor. Biz de arkadaşlarımızla birlikte avukata başvurduk ve dava açacağız" dedi.

İşçiler hukuki mücadele vermekte kararlı

Firmada 26 yıldır çalıştığını söyleyen bir diğer işçi İbrahim Çetinkaya'da şunları söyledi: "Babamın evinde oturuyorum. Eğer o ev de olmasa çocuklarımla birlikte sokakta kalmıştım. Aylardır para alamadık ve çok zor günler yaşıyorum. Umarım hâkimler bizim sesimize kulak verir." İşten atılan işçilerden Mahmut Karataş da, işten çıkarılan diğer işçiler gibi aç, parasız bırakıldığını söyledi. Krizin patronlara yaradığını dile getiren Karataş, "Olan da biz çalışanlara oluyor. 4 yıllık çalışanım, emeğimin karşılığını vermiyor. 'İflas ettik' deyip işin içinden çıkıyorlar. Olan bizim emeğimize ve geleceğimize oluyor"

 

DİHA

Anahtar Sözcükler