14 Ocak 2013, Pazartesi

Kadına yönelik tecavüz saldırısı ne sınır, ne gelişmişlik tanıyor

Hindistan'ı sarsan toplu tecavüz olayının üzerinden daha bir ay geçmeden bu kez Pencab Eyaletinde neredeyse ilkinin birebir aynısı bir tecavüz saldırısı yaşandı. Bir diğer toplu tecavüz haberi de İsveç'ten geldi.

Hindistan'ı sarsan toplu tecavüz olayının üzerinden daha bir ay geçmeden bu kez Pencab Eyaletinde neredeyse ilkinin birebir aynısı bir saldırı yaşandı.

YİNE OTOBÜS BU SEFER PENCAP EYALETİ

Ülkenin kuzeyindeki Pencab eyaleintende gerçekleşen saldırı nedeniyle 6 kişi gözaltına alındı. Polis yedinci şüpheliyi arıyor. Hindistan henüz Başkent Yeni Delhi'deki toplu tecavüz olayının şokunu üzerinden atmadan ikinci  bir toplu tecavüz vakasına sahne oldu. Bu kez olay yeri Başkent değil, ülkenin kuzeyindeki Pencab Eyaletindeki bir köydü.Aralarında şoför ve muavinin de olduğu 6 kişi  29 yaşındaki bir kadına otobüste tecavüz etmekten göz altına alındı. Polis yedinci şüpheliyi de aradığını açıkladı. Kadının olaydan sonra akrabalarıyla birlikte karakola gelerek olayı anlattığı belirtildi.

MAĞDUR KADIN KONUŞTU

Basına konuşan mağdur kadın, "Otobüsün şoförü beni Gurdaspur'da bırakmadı ve yoluna devam etti. Benim haricimde tüm yolcuların gitmesine izin verdi. Bana tecavüz ettiler ve kötü davrandılar" dedi. Yaklaşık bir ay önce Başkent Yeni Delhi'de 23 yaşındaki bir üniversite öğrencisi 6 kişinin tecavüzüne uğramış ve dövülerek otobüsten atılmıştı. Genç kadın günler süren yaşam mücadelesinin ardından Singapur'da ölmüştü. Cinayetle yargılanan zanlılar suçlu bulunurlarsa idam edilebilir. Saldırının ardından milyonlarca kişi ülke genelinde  protesto eylemleri düzenlemişti. 
Öte yandan Kuzey Avrupa'da bulunan İsveç'ten gelen bir diğer tecavüz haberi, kadınlara yönelik saldırganlığın sınır ve gelişmişlik farkı tanımadığını gösterdi.

TECAVÜZ SINIR VE GELİŞMİŞLİK FARKI TANIMIYOR

Hindistan'dan sonra İsveç de bir toplu tecavüz haberiyle sarsıldı. Stockholm'de metro istasyonundan çıkıp evine giden 22 yaşındaki kadın, tenha bir bölgede 5 kişinin tecavüzüne uğradı. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta bulunan Sundbyberg semtinde akşam saatlerinde metro istasyonundan çıkıp evine giden genç kadın 5 kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlar tenha bir yerde kadına tecavüz ettikten sonra olay yerinden kaçtı. Caddede bir saat baygın yatan kadın, kendine geldikten sonra polisi arayarak olayı haber verdi. Hastaneye kaldırılan kadın psikolojik yardım görüyor. Bölgedeki güvenlik kameralarını inceleyen Stockholm Polisi, eşgalleri verilen saldırganların yakalanması için halkdan da yardım istedi.

EmekDünyası.Net/Ajanslar