06 Temmuz 2013, Cumartesi

Gezi parkı direnişi gece 03'e kadar devam etti

Taksim Dayanışması'nın yayalaştırma projesinin iptal kararını tebliğ etmek ve Gezi Parkı'nın tekrar halka açılması için bugün yaptığı çağrı üzerine Taksim'e akan binlerce kişi bir kez daha polisin ve polis destekçisi palalı grupların saldırısına uğradı.

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Taksim'de toplanan binlerce kişiye polis tazyikli su ve gaz bombaları kullanarak müdahale etti. Saldırıya rağmen halkın Gezi Parkı için direnişi sabah saat 03'e kadar devam etti.

İŞTE DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

03.00 Taksim’deki çatışmalar duruldu.

02.21 İstiklal’de Emek Sineması’nın bulunduğu hanın önünde tekrar barikat kuruluyor.

02.19 İstiklal Caddesi üzerindeki çatışmalar büyük oranda azaldı.

01.30 Tarlabaşı’nda polisin attığı gaz nedeniyle eylemciler TRT binasına kadar çekildi. Polis de Tarlabaşı’ndan çekildi.

01.22 Polisin ara sokaklara sıktığı gaz Tarla başı Bulvarı’na kadar geldi. Bulvardaki araçlar gaz bulutu içinde kaldı.

00.53 Demirören AVM önünde “Hüloğğğ” diye bağıran eylemcilere polis saldırdı.

00.34 Akrep İstiklal üzerindeki tüm ara sokaklara gaz atıyor, saldırısını aralıklarla devam ettiriyor.

00.32 İstiklal Caddesi üzerinde dolaşan akrep Nevizade civarında plastik mermi atıyor.

00.16 Hürriyet’ten İrem Koker’in bildirdiğine göre, 12 gazeteci polisin müdahalesi sonucu yaralandı, iki gazeteci de gözaltına alındı. TGS daha sonra toplam 13 gazetecinin yaralandığını ve 2 gazetecinin gözaltına alındığını duyurdu.

00.09 Odakule’de ismi Kader olan 2 yaşında mavi tişörtlü bir kız çocuğu kayboldu.

00.04 Polis İstiklal Caddesi üzerindeki her ara sokağa 3′er 4′er tane gaz bombası atıp ilerliyor.

6 TEMMUZ

23.57 İstiklal’in girişinde polis, eylemcilere su sıktı. Ara sokaklara da su sıkıyor.

23.52 Polisin geri çekildiği söylentisi üzerine Odakule’deki eylemciler Galatasaray Lisesi’ne doğru kalabalık bir grup halinde yürüyor.

23.26 Odakule civarında eylemciler, polise gaz taşıma ihtimaline karşın ambulansları kontrol ediyor.

23.23 Radikal’den Serkan Ocak’ın Twitter’dan duyurduğuna göre, “Odakule’de Onur Yılmaz adında bir kişi gaz fişeğinin yüzüne gelmesi nedeniyle yaralandı, Hasekiye götürülüyor.”

23.09 Odakule çevresinde direniş sürüyor. Eylemciler büyük bir ateş yaktı, polis ara ara saldırmaya devam ediyor.

23.07 Aydınlık muhabirleri Bestegül Öneren ile Selçuk Özmen gözaltına alındı.

22.55 Kadıköy-Karaköy arası gidip gelen vapurlarda, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılıyor.

22.45 Taksim Meydanı'nda gözaltılar için güvenlik koridoru oluşturuldu. Galatasaray Lisesinin çevresinde catişmalar sürüyor

22.41 İstiklal Caddesinde gazetecilere saldırı: 5 gazeteci polis saldırısına uğradı.

22.37 İstanbul Baro'sunun verdiği bilgiye göre 50'den fazla gözaltı bulunuyor.

22.34 Bir grup Cihangir'den Sıraselviler caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

22.30 İstiklal Caddesinde toplu gözaltılar devam ediyor

22.26 Kadıköy'de vatandaşlar toplanmaya devam ediyor.

22.20 Taksim İlkyardım Hastanesinde 30'un üzerinde yaralı bulunuyor. Gazetemiz yazarı Özcan Yaman'ın çenesine gaz fişeği isabet etti. Özcan Yaman'ın sağlık durumu iyi, bilinci açık...

22.20 Polisin Rumeli Han'dan 21 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. TKP binasına girmek isteyen polislere izin verilmedi. Balık Pazarı'nın içine de gaz atıldı. Demirören AVM'den itibaren Balık Pazarı'na gaz atıyor. Kadıköy'de toplanmalar devam ediyor. Boğa'da çok sayıda kişi sloganlarla eyleme devam ediyor.

22.19 Sol Portal’ın haberine göre, Polis handaki Ayışığı Kültür Merkezi’ne girip içeride çok sayıda gözaltı yaptı.

22.18 Sol Portal’ın haberine göre, polis TKP ilçe binasının hanına girdi, içeri girmeyi zorluyor.

22.16 Polis Balık Pazarı’na girdi. Pazarın içine gaz attı. Demirören AVM’den itibaren Balık Pazarı’na gaz atıyor.

22.09 Avukat Ramazan Demir: Saat 22.09 itibariyle İstanbul Barosuna bildirilen gözaltı sayısı 33. Sayı sürekli artıyor

22.08 GS Lisesi, İstiklal ve Odakule’de direniş sürüyor. Direnişçiler, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor. Polis gaz ve plastik mermei ile yer yer saldırmaya devam ediyor. Eylemcilerin birleşmesini engellemeye çalışıyor.

22.07 Orhan Adli Apaydın Sokak’a kırmızı su sıkılıyor.

22.01 Odakule içine gaz atılıyor. Odakule, gaza boğulmuş durumda.

22.00 Odakule ve Orhan Adli Apaydın arasında çatışma sürüyor, gaz bulutu yükseliyor.

21.56 Galatasaray Lisesi çevresinde öbek öbek bekleyen eylemciler, “İsyan devrim özgürlük” sloganı atıyor. Polis cadde içinde bekliyor.

21:50 Mis Sokak'ta çok sayıda polis mekanlara girip gözaltı yapıyor ve gördüğü eylemcileri darp ediyor. Cihangir Firuzağa Mahallesi'nde gruplar yeniden toplanıyor. Polis Odakule tarafına ard arda ses bombası atıyor.

21.40 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Taksim'de izinsiz gösteri sonrasında çıkan olaylara karışan eli satırlı ve sopalı iki kişi yakalanarak gözaltına alındı, işlemi yapılmaktadır" dedi. Oysa eli satırlı kişiler Vali Mutlu'nun polisleriyle birlikte saldırılara katılıyor ve onlarla haberleşerek organize oluyorlardı.

21.15 Hisarüstü Mahallesinde halk tencere-tavalarla sokaklara döküldü. Kadıköy Altıyol'da toplanmalar başladı. Halk Taksim'deki müdahaleye tepki gösteriyor.

21.10 Kadınlar polis saldırısına karşı Talimhane'de oturma eylemi başlattı.

21:08 Avukat Ramazan Demir'in yaptığı duyuruya göre şu ana  kadar Baroya bildirilen gözaltı sayısı 24.

20.59 Odakule'den Galatasaray'a ulaşan kitleye, polis plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Direnişçiler barikat kurdu. Bu saldırıdan 5 dakika kadar önce de Galatasaray'da Çarşı grubundan bir grup taraftar polis amiri ile görüştü. Görüşmenin ardından bir süre sonra polis taraftar grubu dağıttı.

DİRENİŞ İSTİKLAL CADDESİ ÜZERİNDE DEVAM ETTİ

20.48 İstiklal Caddesi'ndeki Odakule'de toplanan kitle, Galatasaray'a doğru ilerliyor. Barikat kurarak ilerleyen kitle, bir TOMA'yı geri püskürttü.

20.47 İstiklal Caddesi'nde gözaltılar devam ediyor. Poliser, ikişerli, üçerli gruplara müdahale ediyor, arkadan plastik kelepçe ile kelepçeleyerek gözaltına alıyor. Ara sokaklarda polisin, 50 santimetre kadar mesafeden plastik mermi kullandığı görülüyor.

20.34 Cihangir halkı, polis saldırısını protesto etmek için evlerin balkonlarında, pencelerinde tencere ve tavalarla ses çıkarma eylemine başladı.

POLİS YOĞUN GAZ VE PLASTİK MERMİ KULLANDI

20.28 Tünel'de yeniden bir araya gelen kitleye polis saldırdı. Polis, akrep adı verilen zırhlı araçtan kitleye gaz bombası attı, plastik mermi ile ateş açtı.

20.20 Taksim Meydanı'na yönelik polis saldırısının ardından Tophane tarafına çekilen direnişçilere, aralarında sivil polislerin de bulunduğu AKP'liler saldırdı. Ellerinde sopalar ve satırlar taşıyan saldırganlar, gençleri kovaladı. Olay yerinde bulunan polis ise saldırganlara müdahale etmedi.

20.00 Polisin, Taksim'deki saldırısının ardından Talimhane Cadddesi'ne doğru giden halka, eli satırlı, bıçaklı bir grup saldırdı. Sivil giyimli olan saldırganların kaç kişiyi yaraladığı bilinmiyor.

19.57 İstiklal Caddesi'nde zırhlı aracın içinden eylemcilere plastik mermi ile ateş açan polis, bir kişiyi gözünden vurdu. Gözünden yoğun bir biçimde kan gelen direnişçi, hastaneye kaldırılmak için bekletiliyor.

19.50 Galatasaray'da toplanan binlerce kişi, "Her yer Taksim, her yer direniş", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganlarıyla Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Polis, tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Kitle, bunun üzerine Tünel'e çekildi.

19.46 Birgün gazetesi muhabiri Onur Erdem, "Gazeteciyim" deyip basın kartını göstermesine rağmen polisler tarafından joplarla dövüldü. Erdem, ambulansın içinde tedavi edildi.

19.40 Polis, İstiklal Caddesi'nde ara sokaklara zaman zaman gaz bombası atıyor. Ara sokaklarda akrep adı verilen zırhlı araçlar geziyor. Taksim Meydanı'nda çevik kuvvet, sivil polis ve özel tim polisleri bekliyor. Gezi Parkı polis işgali altında. Sıraselviler'den Taksim'e çıkış yeri de polis ablukası altında.

19.06 Polisin ilk saldırısının ardından halk, yeniden İstiklal Caddesi'nde toplandı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, polis barikatının önünde, İstanbul Valisi ile telefonda görüştü. Vali, "Yasal başvuru olmadığı için eyleme izin verilmeyecek" dedi. Ardından polis, yeniden saldırıya başladı.
Kitlenin üzerine İstiklal Caddesi'nde TOMA'ları süren polis, gözaltılara başladı. Polis saldırı sırasında plastik mermi de kullandı.

18.25 "Taksim yayalaştırma projesi"nin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine Gezi Parkı'na girmek üzere İstanbullulara çağrı yapan Taksim Dayanışması Platformu'nun, eylemi öncesinde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ne gelen kitleye polis saldırdı.

Taksim Meydanı'nda bir araya gelen kitle, "su savaşı" yapmaya başladı. "Su savaşı" sürerken, "Her yer Taksim heryer direniş" sloganları atıldı. Polis, kitlenin üzerine yürüyerek, kalkan ve coplarla saldırdı.
Kitle, "Taksim yayalaştırma projesi"nin iptaline ilişkin mahkeme kararını polise gösterdi, ardından okudu.
Ardından ise Taksim Dayanışması'nın çağrısı ile İstiklal Caddesi ve meydanda toplanan kitleye TOMA'lardan tazyikli su sıkıldı, gaz bombası atıldı. Polis, Taksim Meydanı girişinden başlayarak İstiklal Caddesi boyunca halkın üzerine tazyikli su sıkarak, saldırıyı sürdürüyor.
Binlerce kişi ise İstiklal Caddesi'nin Taksim Meydanı girişinde kurulan polis barikatı önünde "Her yer Taksim her yer direniş", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları ile direnişi sürdürüyor.

KADINLAR TACİZİ PROTESTO ETTİ

Diğer yandan kadınlardan Gezi Parkı direnişinde polisin taciz ve şiddetini yürüyüşle protesto etti. Galatasaray Lisesinin önünden Taksim Meydanı’na “AKP’den tacizci polisinden korkmuyoruz”, “Kadınlar soracak hesabı AKP’den” ve “Tacizci polis sokaklardan defol” sloganlarıyla meydana vardılar. Kadınlar açıklama öncesinde tacizsiz hava sahası yaratmak için polislerin bulunduğu yere şerit çektiler. Kadınların şerit çekmesine İstanbul Emniyetinden yetkili bir polis memuru “şov yapmayın” dedi. Kadınlar daha sonra açıklama yaptı. Kadınlar adına açıklamayı yapan Hande Yanar, “Gezi Parkı direnişi sürecisinde yabancısı olmadığımız polis şiddetiyle karşılaştık. Bu süreçte devletin erkek silahlı tacizle, tecavüzsüyle kadınları alanlardan uzaklaştırılmaya çalıştı” dedi. Kadınların tacizci polisinden de AKP’den de korkmadığını ifade eden Yanar, mücadele edeceklerini ve alanları terk etmeyeceklerini belirtti. Sonrasınra meydandan oyuncak silahla su savaşları yapıldı. Polis ise meydanda insanların toplanmasını engellemek için alandan insanlar zorla çıkartmaya başladı. İstiklal Caddesi girişinde alana gelmek isteyenlere polis TOMA aracıyla su sıktı. Ardından müdahaleye başlayan polis İstiklal Caddesi boyunca gazla müdahale ederek insanların alana çıkmasını engelledi., İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile görüştü.

EmekDünyası.Net/Ajanslar