14 Temmuz 2013, Pazar

Polis saldırdı, Dikmen püskürttü:

"Dikmen'e girmeye TOMA'nız yetmez!"

Gezi Parkı direnişinin ilk anlarından itibaren en yoğun eylemlerin yaşandığı illerden birisi olan Ankara'da dün Ali İsmail Korkmaz için sokaklara çıkıldı. Dikmen, Kennedy ve Keçiören'de yapılan eylemlere polis müdahalesi çoğu zaman etkisiz kaldı.

Dikmen, Kennedy ve Keçiören'de Ali İsmail Korkmaz, Antakya ve Taksim için bir kez daha sokağa çıktı. Dikmen ve Kennedy'de polis saldırdı. Dikmen'de saatler süren direnişte polis püskürtüldü

ANKARALILAR DÜN ALİ İSMAİL KORKMAZ İÇİN SOKAĞA ÇIKTI

Polisler ve faşistler tarafından katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz için 11 ve 12 Temmuz akşamları İlker Mahsuni Şerif ve Sokullu Ahmed Arif parklarından Dikmen Caddesi Ziraat Kavşağı'na yürüyüşler düzenleyen Dikmenliler, Antakya Armutlu ve Taksim'deki saldırılar üzerine forumlarda aldıkları kararlar doğrultusunda bir kez daha Dikmen sokaklarına çıktı.

TOMA'lardan sıkılan kimyasal içerikli köpüklü su solunum darlığına yol açtı. 22.00′dan itibaren parklarda buluşarak yürüyüşe başlayan İlker ve Sokullu halkı, Ziraat Kavşağı'nda bekleyenlerle buluştu. Kitleyi kavşakta yine TOMA ve akreplerden kurulan bir barikat karşıladı. Halk barikatların önünde bir süre "Hepimiz Ali'yiz, öldürmekle bitmeyiz", "Her yer Taksim, her yer direniş", "Her yer Armutlu, her yer direniş" sloganları attı. Dikmenli gençler de TOMA'ların önünde uzun eşşek, birdirbir gibi oyunlar oynadı.

TOMA'LARDAN HALK BİR 'ŞEY' SIKILDI

Saatler 22.48′i gösterirken polis hiçbir uyarı yapmadan saldırıya geçti. TOMA'lardan Dikmen'de daha önce de kullanılan, solunumda darlığa ve öksürüğe neden olan, kimyasal içerikli köpüklü bir su sıkıldı. Saldırının üzerine halk ara sokaklara çekildi ve çatışmalar başladı.

Çatışmalar sırasında durmaksızın su sıkan iki TOMA'nın yaklaşık 45 dakika içinde suyu bitti. Bunun üzerine bölgeye iki TOMA daha takviye edildi.

Akrepler ise Dikmen Caddesi üzerinde ilerleyerek ara sokaklara gaz bombaları attı. Dikmenlilerin trafikteki araçlara zarar gelmemesi için gayret göstermesini fırsat bilen akrepler, trafiğin arasına karışarak saldırılarını sürdürdü.

POLİS ÖNCE DURDURULDU, SONRA SÜPÜRÜLDÜ

Köpüklü suyu rastgele sıkan TOMA'lar bir akrebi de hedef aldı. Dikmenli gençler TOMA'ya "Sen yenisin galiba", "Acemi TOMA Dikmen'den defol" diye bağırdı. Dikmen Caddesi üzerindeki ara sokaklarda sağlı sollu barikatlar kuran Dikmenli gençler, bir yandan polisin sokaklara girişini engellerken, bir yandan da akreplerden atılan gaz bombalarını geri attı.

Yaklaşık 2,5 saat boyunca polisleri ara sokaklara sokmayan Dikmenliler, yeniden caddeye çıkarak polisleri kovalamaya başladı. TOMA ve akrepler Polisevi'ne kadar sürüldü. Caddeye çıkarak yeni bir saldırıya karşı barikatlar kuruldu ve ateşe verildi. "Burası Dikmen burdan çıkış yok", "Dikmen'e girmeye TOMA'nız yetmez" sloganları atan halk, mahallelerine ve direnişe sahip çıkmayı sürdüreceklerini söyleyerek dağıldı.

Çatışmalarda akreplerden insanların doğrudan hedef alınarak gaz bombası atılması sonucu yaralananların olduğu aktarıldı.

KENNEDY'DE SIKILAN SU YANIKLAR OLUŞTURDU

Ali İsmail Korkmaz için iki günden bu yana Kennedy Caddesi'nde buluşanlara polisin saldırmasıyla yaşanan çatışmalar yine devam etti. Saat 22.00′dan itibaren caddede bir araya gelmeye başlayanlara 23.15 sularında TOMA'lar ile saldırılar başladı. Saldırısını ara sokaklarda da sürdüren polis, cumartesi günü olması nedeniyle kalabalık olan Bestekar Sokak'ta rastgele su sıktı.

TOMA'lardan sıkılan kırmızı renkli suların vücutlarda ciddi yanmalara yol açtığı gözlendi. Saldırı sonrası Kuğulupark'a giden direnişçilere ilk tıbbi müdahale burada yapıldı. Sıkılan sularla vücutlarında yanıklar oluşan 16 kişi çevre hastanelere kaldırıldı.

KEÇİÖREN HALKIDA KATLEDİLENLER İÇİN YÜRÜDÜ

Keçiören halkı da 12 Temmuz akşamı yaptığı forumda aldığı karar doğrultusunda Haziran Direnişi'nde katledilenler için bir yürüyüş gerçekleştirdi. 21.30′da Yunus Emre Parkı'nda bir araya gelen Keçiörenliler, "Hükümet istifa" pankartı arkasında Refik Saydam, Barışyolu, 19 Mayıs caddelerinde yürüdü. Yürüyüşte Abdullah Can Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz ve Lice'de öldürülen Medeni Yıldırım anıldı. Keçiörenliler, AKP faşizmine teslim olmayacaklarını söyleyerek yürüyüşlerini sonlandırdı.

EmekDünyası.Net/sendika.org