16 Mart 2009, Pazartesi

Desa işçisi kazanmakta kararlı

DERİ-İŞ Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve direnişe geçen Desa Deri işçileriyle dayanışma amacıyla gece düzenlendi.Tuzla’ya bağlı Orhanlı Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gecede Desa’nın Düzce’deki fabrikasında 321 gündür, Sefaköy’deki fabrikasında ise 257 gündür direnişte olan işçiler ile Deri-İş üyesi diğer deri işçileri bir araya geldi. Siyasi parti temsilcileri ve mahalle muhtarları da işçileri yalnız bırakmadı.

-----

Gecede konuşan Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, Desa direnişinin işçi sınıfı açısından önemli bir direniş olduğunu söyledi. AKP Hükümeti’nin ve patronların kriz gerekçesiyle yüz binlerce işçiyi işsiz bıraktığını ve krizin faturasını işçilere çıkartmaya çalıştıklarını söyleyen Servi, bu saldırılara daha örgütlü bir mücadeleyle karşılık vereceklerini bildirdi. İşyerlerinde ve mahallelerde işçi ve emekçilerin, sendikaların birlikte mücadele etmesi gerektiğini dile getiren Servi, “Ne olursa olsun Desa’da sonuna kadar direneceğiz. Ve muhakkak işçi sınıfı kazanacak” diye konuştu.
257 gündür direnişte olan Desa İşçisi Emine Arslan, sürdürdükleri mücadelenin uluslararası alanda duyulduğunu ve buralardaki işçilerin de destek verdiğini söyledi. “Halkımız direnişe sahip çıkmasaydı buralara kadar gelemezdik. Bundan sonra da herkes bu direnişi desteklemelidir” dedi.
Etkinliğe katılan işçiler sık sık “Direnişin simgesi Desa işçisi”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Sendika hakımız söke söke alırız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını attılar.

Anahtar Sözcükler