15 Nisan 2008, Salı

'İşverenden hesap soracağız'

Tekirdağ'ın Çorlu Çerkezköy ilçesinde kurulu Öznur Kablo Fabrikası'nda sendika üyelerine yönelik 'konteynır işkencesi' dün protesto edildi. Birleşik Metal-İş Sendikası'nda örgütlenme faaliyeti yürüten Öznur Kablo işçileri Mart ayı içerisinde fabrika içindeki bir konteynırda günlerce kapalı tutulmuşlardı.

-----

Sendikalı olan 2 işçi 13 gün boyunca, 9 işçi ise 2 gün süre ile kümes büyüklüğünde bir konteynırda insanlık dışı koşullarda tutuldular. İşverenin sendikalı işçilere karşı uyguladığı bu işkence dün Birleşik Metal-iŞ Sendikası tarafından Çerkezköy'de protesto edildi.

Birleşik Metal-İş Sendikası'nda örgütlü Siyo, GİMSAN, Paksan, Aryıldız fabrikalarından işçiler, Deri-İş ve Tekstil-Sen Çorlu şubeleri, EMEP, ÖDP, BDSP'nin destek verdiği Birleşik Metal-İş 2 No’lu Şube pankartının açıldığı eylemde ilk sözü 2 No’lu Şube Başkanı Yılmaz Bayram aldı. Patronun sendikalaşmayı engellemek için yaptıklarını anlatan Bayram, Türk Metal’in de sınıf işbirlikçisi tutumunu teşhir ederek başlattıkları mücadele ile arı yuvasına çomak soktuklarını söyledi.

Bayram'ın ardından konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise Öznur Kablo işçilerinin gördükleri muameleyi 18. Yüzyıl kölelik koşullarına benzetti. Türk Metal'i eleştiren Serdaroğlu,TEGA grevini ve Gebze Bosal Mimaysan’da sendikal örgütlenmelerine dönük baskılarla mücadele ettiklerini aktardı.

'İşkence Üssü'

“Bu ülkede seninle aynı göğün altında yaşamaktan utanç duyuyoruz!” diyerek Öznur Kablo patronuna seslenen Serdaroğlu, “O'na insan diyemiyorum. Başka sıfatlar terfi etmek istemiyorum” dedi.  Patronun işçilere ABD'nin işkence üssü Guantanamo koşullarının yaşattığını söyleyen Serdaroğlu, “ABD'ye gitmeye gerek yok, burası zaten Guantanamo” dedi. Serdaroğlu, bu insanlık dışı uygulamaya karşı hukuki ve filli bütün yolları devreye sokacaklarını ifade etti, “İşçilerin hesap soracağından kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu. Serdaroğlu’nun konuşması; “yolculuğumuz devam edecek, işverenlerden hesap soracağız” sözleriyle son buldu.

Öte yandan tepkilerden çekinen Öznur Kablo patronunun, fabrikanın tabelalarını sökmesi dikkat çekti.

Kaynak: Kızıl Bayrak / Atılım

FOTO: Birleşik Metal