12 Mayıs 2008, Pazartesi

"Ufak kaza"ymış!

Tuzla’da bir kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın olduğu Selah Tersanesi’nin sahibi, 2007’de bir kişinin öldüğü patlamayı ‘küçük kaza’ olarak tanımladı. Radikal gazetesi Selah Tersanesi sahibi Erkan Selah'ın kazalara nasıl yaklaştığını ortaya koydu:

-----

Selah Tersanesi’nin sahibi Erkan Selah boya yapılan yerde kaynak yapılması sonucu oluşan ve Erkan Gider adlı işçinin ölmesi ve 1 mühendisle 4 işçinin yaralanması ile sonuçlanan patlamada olay yerine bile gelmemişti.

Van Gölü'nün temizlenmesi etkinliğine katılmak için Van'da olan Selah Radikal'e şu açıklamaları yaptı: Telefon konuşmasında öğrendiği ziyaretler üzerine “CHP’den 16 milletvekili gelecekmiş. Sırf şov. Bayılıyorlar şov yapmaya. Acaba bunca trafik kazasında ölen kişilerle de ilgileniyorlar mı...” diyen Selah, kazadan sonra neden İstanbul’a dönmediğini “Burası Van. 16.30’da uçak vardı” diyerek açıkladı. Selah, CHP milletvekillerinin ziyaretiyle ilgili soru üzerine de sadece “Onlar daha önce de gelmişti” dedi.


"Ufak bir kaza"ymış

Bir kişinin öldüğü kazayı ajansların ‘infial’ diye geçmesini eleştiren Selah, kazayla ilgili şunları söyledi: “İhmal var. Kişisel hatalar var. Kazanın neden olduğu henüz belli değil. Kaynak yaparken, boya yapıldığı doğru değil. Araştırmalar devam ediyor. Vefat eden işçi de her türlü eğitimi almış biriydi. Çalışma olmadığı bölgede kaza olması ilginç. Taşeron firmaya da haksızlık etmemek lazım. Sigortasız kimseyi çalıştırmıyoruz. İşçileri tek tek iş güvenliği konusunda uyarıyorum.”

Erkan Selah, Radikal'e tersanesiyle ilgili de şu bilgiyi verdi: “1982’den beri faaliyetteyiz. Hiç kaza yaşamadık, bir armatör gemisinde ufak bir kaza olmuştu. İş güvenliğinden taviz vermedik hiç. Eğitimlerimizi her zaman veriyoruz” dedi. Selah bu söyledikleriyle geçen yıl 23 Ağustos’ta elektrik çarpmasından ölen 28 yaşındaki Günay Akarsu'nun ölümünü ise ört pas ediyor.  Akarsu’nun ölümü üzerine işyerindeki çalışma koşullarını anlatan arkadaşları Selah'ın söylediklerini de boşa çıkartıyor: “Bu işyerinde mesai sabah 9.00’da başlar, akşam 18.00’da sona erer. Paydostan sonra, işin yoğun olduğu zamanlarda 19.00’dan 22.00’ye kadar fazla mesai yapılır.”

Aynı gezide bulunan Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Konsey Başkanı ve Torlak tersanesi sahibi Kenan Torlak’sa bir  “Bir patlama söz konusu ve böyle bir kaza olmuş. Doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Belki başka bir şey. Sabotaj da olabilir” demişti. EmekDünyası