24 Ağustos 2009, Pazartesi

Serbest bölgede kölelik serbest

Mersin Serbest Bölgesi’nde çalışan çok sayıda tekstil işçisi, uzun süredir alamadıkları ücretleri için Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’na başvurdu. KESK binasında sendikalılarla görüşen 89 işçi, ağır koşullarda çalışmalarına rağmen ücretlerinin 4 aydır ödenmediğini dile getirdi. Sigortalarının ayda 15 gün yatırıldığını söyleyen işçiler, haklarını arayanların ise işten atılmakla tehdit edildiğini ifade etti. 

-----

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak işçilerin mücadelesine destek vereceklerini söyleyen BES Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya, birlikte hareket edilmesi halinde başarılı olunacağının altını çizdi.

"Bakkalın önünden geçemiyoruz"
Binlerce insanın kölelik koşullarında çalıştırıldığı Mersin Serbest Bölgesi, daha önceki yıllarda da işçi kıyımıyla gündeme gelmişti. Eleks Konfeksiyon’da çalışan 89 işçi de çalışan ve parasını alamayan binlerce işçi arasında yer alıyor. Bazı işçilerin 10 yılı aşkın süredir çalıştığı firmada, 30’a yakın işçinin kaçak olarak çalıştırıldığı ifade ediliyor.
Mersin Serbest Bölgesi’nde tekstil işçisi olarak çalışan Hüseyin Erce, Eleks firmasında çalışanlar olarak bir daha ezilmemek için bir araya geldiklerini söyledi. “Aylardır ücret alamadığımız için evimize ekmek götüremiyoruz. Borçlar birikti, bakkalın önünden geçemiyoruz. Sigortamız ayda sadece 15 gün yatırılıyor” diyen Erce, bu haksızlıkları ortadan kaldırmak için birlik ve beraberlik içinde mücadele edeceklerini ifade etti.

Platform destek verecek
BES Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya ise Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak, işçilerin iş kanunu karşısında haksız duruma düşmemeleri için öncelikle hukuki anlamda destek vereceklerini kaydetti.
Sendika avukatlarının bu konuda işçilere bilgi vermesi için bir araya gelmeyi öneren Yusuf Kaya, “Tabii ki işveren kâr ettiği zaman işçilere fazla para vermiyor. Ama asıl olan şey şudur: Siz işyerinde mal üretiyorsunuz. Bu mallar piyasa gidiyor ve orada paraya dönüşüyor. Doğal olarak bunun için harcadığınız emeğin karşılığını almanız gerekiyor” dedi.

Komisyon kuruldu
Eğitim Sen toplantı salonunda yapılan görüşmede, Serbest Bölge’deki işçilerin daha önceki yıllarda yaptıkları benzer eylemlerde bir sonuca varılmadığına değinildi. Benzer sonuçların çıkmaması için Eleks firması mağduru işçilerden bir komisyon kurulmasına karar verildi. Oluşturulan 5 kişilik işçi komisyonu, gelişmeleri ve süreç içinde yapılacak eylemselliği Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ile birlikte kararlaştıracak. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da, öncelikli olarak Serbest Bölge’de yaşananları kamuoyuna duyuracak.
Geçmiş hatalardan ders çıkardıklarını dile getiren işçiler ise sorunların çözümü için örgütlenmenin zorunlu olduğunu vurguladı. İşçiler, sendikalı olmak istediklerini dile getirdiler./evrensel