26 Ekim 2007, Cuma

Bu sese kulak verin!

Hakkari’deki çatışmada oğlu PKK tarafından alıkonulan Fatma Yüce ile aynı çatışmada oğlunu yitiren Filiz Turan, ortak mesaj verdi: Bu acı bitsin artık. Hiçbir anne, evlat acısı yaşamasın. Hiçbir ananın kucağı boş kalmasın... Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 12 askerin ölümüyle sonuçlanan çatışma sırasında PKK tarafından alıkonulan Er Ramazan Yüce’nin Mersin’de yaşayan ailesi, çocuklarının sağ salim teslim edilmesini bekliyor.

-----

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri, önceki gün Yüce ailesine çocuklarının “kayıp” olduğu haberini verdi. Acı haberle birlikte yıkılan anne Fatma Yüce, gözyaşlarına boğuldu. Yakınları tarafından teskin edilmeye çalışılan anne Yüce, Kürtçe ağıtlar yaktı.
Aslen Mardinli olan Yüce ailesi, 15 yıl önce babalarını kaybetti. PKK tarafından alıkonulan Ramazan Yüce, 5 kardeşli ailenin en büyük çocuğu.
Bu acı son bulsun’
Haberin ulaşmasının ardından evi ziyaretçi akınına uğrayan anne Fatma Yüce, “Benim tek varım yoğum, evimin direğidir o. Ben onu babasız büyüttüm. Ne zorluklar çektim, çocuklarımı büyütmek için. Yıllarca üzerlerine titredim. Yetkililerden tek isteğim, oğlumun bulunması ve sağ salim yeniden bana getirilmesidir. Artık yeter, yeter, yeter... Bu kan dursun, kardeş kanı akmasın. Bizler barış istiyoruz. Annelerin, eşlerin, çocukların çektiği bu acıya son verilsin” sözleriyle acısını dile getirdi.
Bayramda görüştüler
Oğlu Ramazan’la en son bayramda telefonla görüştüğünü söyleyen ve tezkeresine 40 gün kaldığını anlatan anne Yüce, evladının acısına dayanamayarak konuştuğu sırada fenalık geçirdi.
Er Ramazan Yüce’nin akrabası Kadri Yüce de yeğeninin bulunması için yetkililere seslendi. Kadri Yüce, “Ne diyeceğimizi, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkili kurumların bir şekilde devreye girerek evladımızı sağ salim bulmasını istiyoruz” dedi. (Evrensel)