17 Eylül 2010, Cuma

VİCDANİ RET HAREKETİ

Kürt gençleri vicdani retlerini açıklamaya hazırlanıyor

İlk olarak Numidya ( Roma İmparatorluğu döneminde Afrika'da Berberi Krallık) ülkesinde bir gencin Roma ordusuna katılmayı reddettiği için idam edilmesiyle ortaya çıkan Vicdani Ret Hareketi, Türkiye'de 30 yıl süren çatışmalı bir ortamda etkisini göstermeye başladı.

Bir grup Kürt genci, Kürt sorunundan kaynaklı 'Askere gitme kardeş kanı dökme' sloganı ile vicdani retlerini açıklamaya hazırlanıyor.

Türkiye'de 30 yıldır süren savaşa ortak olmak istemeyen Kürt gençleri, 'Askere gitme kardeş kanı dökme' sloganı ile savaşta taraf olmayacaklarını belirterek, vicdani retlerini açıklamaya hazırlanıyor. Yaklaşık olarak 15 genç İHD İstanbul Şubesi'nde yapacakları basın açıklaması ile insan yaşamını sona erdiren bir savaşa ortak olmak istemediklerini açıklayarak, kamuoyuna duyuracak. Kürt gençlerinin süren savaşa ortak olmamak için bir tavır alacağı mesajlarının verilmesi beklenen açıklamaya yoğun bir ilginin gösterilmesi bekleniyor. Kürt Vicdani Ret Hareketi ise, yapılan açıklamaların ardından Kürt gençlerinin kitlesel olarak, vicdani reddini açıklayacağını duyurdu.

MİLİTARİST UYGULAMALAR

Türkiye'de vicdani reddini ilk açıklayan Vedat Zencir ve Tayfun Gönül, Güneş Gazetesi ve Sokak Dergisi aracılığıyla bu haklarını kamuoyuna duyurdu. 1993 yılında İzmir'de Atila Kar ve Yusuf Doğan reddini açıkladı. 1994 yılında ise, Vicdani Ret Hareketi'ne katılımlar giderek yükselmeye başladı. Bu artışın karşısında militarist yapıda tüm olanaklarını devreye soktu. HBB kanalında yayınlanan Anten programında, SKD Başkanı Aytek Özel ve vicdani retçi Menderes Meletli ile röportaj yapmaları nedeniyle, program yapımcısı Erhan Akyıldız ve muhabir Ali Tevfik Berber, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in emriyle tutuklanıp, askeri mahkemede yargılandı. Böylece ilk kez, siviller askeri mahkemede yargılanmış oldu. Bu davanın asıl önemi, DGM'lerin görevsizlik kararı vermesinin ardından Aralık 1994 tarihinde verilen İçtihadı Birleştirme kararı ile sivillerin askeri mahkemede yargılanması yolunun açılmış olmasıydı.

(EmekDunyasi.Net)