05 Ekim 2010, Salı

Urfa'da 8 kişi tutuklandı

KCK operasyonu adı altında Urfa ve ilçelerinde 3 gün önce yapılan operasyonla gözaltına alınan 24 kişiden, 16'sı serbest bırakılırken, aralarında BDP İl Eşbaşkanları İbrahim Ayhan ve Adile Fidan'ın da bulunduğu 8 kişi ise tutuklandı.

Urfa'da, geçtiğimiz hafta "KCK Operasyonu" adı altında düzenlenenbaskınlarla gözaltına alınan 24 kişi, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra savcılığa çıkarılmıştı. İfadeleri alınan 24 kişiden Azadiya Welat temsilcisi Mehmet Veysel Ateş, BDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Bekir Benek, Mahmut Kutevi, Kays Işık, Mehmet Yılmaz serbest bırakılırken, BDP Urfa İl Eşbaşkanları İbrahim Ayhan ile Adile Fidan, BDP PM üyesi Mahmut Çelik, BDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Müslüm Kaplan, BDP Siyaset Akademisi Yöneticisi Kadir Çelik, İl Genel Meclis üyeleri Salih Işık ve İbrahim Öztürk, BDP Kadın Meclis Üyeleri Naile Bali, Akide İdin ve Azize Yağız, DÖKH üyesi Sakine Kayran, SES üyesi ve tutuklu Suruç Belediye Başkanı Etem Şahin'in eşi Aynur Şahin, Urfa Kültür Sanat Merkezi (UKSM) yöneticisi Mikail Gözek, Viranşehir Belediye Meclis üyesi Fatma Silgir, BDP üyeleri Şahin Binici, Nevrez Alataş, Mensure Engin, Muhittin Yener ve İsmail Dölek ise "Örgüt propagandası yapmak", "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüte eleman kazandırmak" suçlamaları ile nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

MAHKEME SABAHA KADAR SÜRDÜ

Sabah 08.00'a kadar süren mahkeme sonucunda BDP İl Eşbaşkanları İbrahim Ayhan ile Adile Fidan, Azize Yağız, Fatma Silgir, Nevrez Alataş, Mikail Gözek, Mensure Engin ve Aynur Şahin tutuklanarak Urfa E Tipi Kapalı cezaevine gönderilirken, 16 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aynı dosyada Ankara'da gözaltına alınan BDP PM üyesi Ferhat Tarhan'ın da Ankara L Tipi Kapalı Cezaevi'ne konduğu öğrenildi.

FUHUŞ ÇETESİNİN İFADELERİ ÜZERİNE TUTUKLANDILAR

Tutuklanan kadınların fuhuş çetesinin elinde olan Gülistan P.'nin verdiği ifade üzerine tutuklandıkları öğrenilirken, gece boyunca gözaltındaki kişilerin ailelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık yüz kişinin adliye önünde bekledi. Serbest bırakılan Azadiya Welat Gazetesi Urfa Temsilcisi Veysel Ateş, emniyet ve savcılık ifadelerinde asılsız, somut dayanağı olmayan şeylerle suçlandıklarını belirterek, soruları sorarken polis ve savcıları dahi güldüren iddialar ile suçlandıklarını söyledi.

BİNİCİ'NİN DE TELEFONU DİNLENMİŞ

Dünden bu yana aileler ile birlikte Adliye binası önünden ayrılmayan BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, tutuklamalara tepki gösterdi. Urfa'da cemaat sisteminin oturtulmaya çalışıldığını, adalet, güvenlik, eşitlik ve özgürlük adına bir şeyin bırakılmadığını belirten Binici, "Kürt halkı Tayip Erdoğan'ı her yerde deşifre edecektir. Urfa'da adaletin ayaklar altına alındığını her yerde anlatacağız" dedi. Dosyada gizlilik kararı verilip, sıradan günlük telefon konuşmalarının da suç sayıldığını belirten Binici, "Telefonda yapılan hal hatır konuşması bile suç sayılmış. İl başkanımın benimle yaptığı telefon görüşmesi suç tutanaklarına geçmiş. Milletvekilinin telefonu dinleniyor ve akla hayale sığmayacak delillerle il başkanı suçlanıyor. Partimiz terörize edilmek isteniyor" dedi.

'DEMOKRATİK EYLEMLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Bu asılsız iddiaların temelinde Urfa'da 18 yaşından küçük bir kız çocuğunun fuhuş batağına düşürülmesinin trajedisi yatıyor" diyen Binici, "Partili kadın arkadaşlarımız küçük kız çocuğuna yardımcı olup Diyarbakır'da ki Kadın Sığınma Evine yerleştiriyor. Çete üyeleri kızı zorlayıp arkadaşlarımız üzerine 'beni dağa gönderecektiler' tarzında zorla ifade verdirtti. Dağa gönderecek kişi neden götürüp, devletin sığınma evine yerleştirsin?" dedi. Binici, demokratik eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, "Urfa'da il başkanlarını alarak BDP'yi güçsüz kılacağını sanan AKP, böyle bir yanılgıya düşmesin. Urfa halkı 2011 seçimlerinde AKP'yi sandıkta boğacaktır. BDP'nin temiz kapılarına o kirli ellerini sürmesinler" dedi.

AVON 'ÖRGÜT', ŞAMPUAN 'KIRSALA ELEMAN KAZANDIRMA' OLDU!

Savcılık tarafından serbest bırakılan BDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Av. Bekir Benek, operasyonun KCK'nin eylemsizlik kararını 1 ay uzatmasının ardından yapılmasının süreci sabote etmeye yönelik olduğunu söyledi. Benek, "Demokratik siyaseti yapanlar toplumun temel sorunlarını konuşmalıdır. Partimizin Kürt sorunundaki açıklamaları, etkinlikleri ve çabaları ortadayken ve çatışmasızlık ortamının gelişmesi için elinden geleni yaparken, Urfa'da hem genel merkez yöneticileri hem de yerelde siyaset yapan il ve ilçe yöneticilerimiz tutsak alınmaya çalışılıyor" dedi. "Hukuken hiç bir anlamı olmayan, şova yönelik, toplu bir operasyon yapmanın hiç bir izahı yoktur" diyen Benek, dosyanın ayrıntılarına ilişkin ise Benek, şu bilgileri verdi. "Somut dayanağı olmayan, soyut iddialardır. Partimizin çalışmaları illegalize edilmeye çalışılmış. Çalışmalarımız ile alakalı yapılan telefon görüşmeleri yorumlanarak, farklı yönlere çekilmeye çalışılmış. Örneğin bir konuşmada geçen Avon marka şampuan sözcükleri yorumlanarak, Avon marka için örgüt, şampuan için ise kırsala eleman kazandırma yorumu yapılmış."

KÜÇÜK AGIR CEZAEVİNDE

Bu arada düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Aynur Şahin'in oğlu 3 yaşındaki Agır'da gözaltı sürecinden yargılanma sürecine kadar annesini yalnız bırakmadı. Annesi tutuklanan küçük Agır, annesi ile birlikte cezaevine girdi.

DİHA