14 Ocak 2011, Cuma

Örnek toplu iş sözleşmesi

Sosyal-İş Sendikası ile Ankara Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirler Odası arasında örnek bir toplu iş sözleşmesi imzalandı

Sosyal İş Sendikası Ankara'da 'örnek bir toplu sözleşme' imzaladığını bir basın duyurusuyla kamuoyuna açıkladı. Sözleşmenin işveren tarafı Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO).

Sendika Genel Başkanı Metin Ebetürk, oda çalışanlarının da hazır bulunduğu imza törenindeki konuşmasında oda yöneticilerinin toplu sözleşme sürecinde gösterdikleri iyi niyetin de katkısıyla toplu sözleşmenin olumlu şekilde sonuçlandığını ifade etti.  ASMMMO Başkanı Mehmet Koç ise yaptığı konuşmada; Oda'nın asıl olarak bir emek örgütü olduğunu, emeğe saygılı olduklarını, çalışanların örgütlü mücadele içinde yer almalarından ve Sosyal İş Sendikasıyla toplu sözleşme imzalamaktan büyük mutluluk duyduklarını vurguladı.

1 Ocak 2011 ila 31 Aralık 2012 tarihleri arasında yürürlükte olacak toplu iş sözleşmesinden 30 işçi yararlanıyor. Toplu iş sözleşmesinde iyileştirme zammı 135 TL, birinci yıl zammı yüzde 14, ikinci yıl zammı ise yüzde 14 olarak belirlendi. Böylece beklenen enflasyon oranının üzerinde ücret zammı gerçekleştirilerek, ASMMMO işçilerinin gerçek ücretlerinde artış yaşanması mümkün hale getirildi.

Sendika'nın basın bildirisinde şu bilgilere de yer veriliyor:

"17 TL olan günlük yemek yardımı 20 TL'ye; 350 TL olan yıllık giyim yardımı birinci yıl için 380 TL, ikinci yıl için 400 TL'ye; 350 TL olan yıllık yakacak yardımı birinci yıl için 380 TL, ikinci yıl için 420 TL'ye; her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen 330 TL'lik bayram harçlığı birinci yıl için 370 TL, ikinci yıl için 400 TL'ye; 120 TL olan yılbaşı harçlığı birinci yıl için 150 TL, ikinci yıl için 200 TL'ye çıkarıldı. "  Basın duyurusunda, ilk, orta öğrenim ve üniversite öğrencilerine sağlanan öğrenim yardımındaki olumlu artışlar da rakamlarla açıklanıyor.

Öte yandan işçilerin Toplu iş sözleşmesinde kazanmış oldukları hakların da korunduğu belirtildi. İş sözleşmesine göre, İş Yasası'nın iş güvencesi için öngördüğü 30 işçi şartına bakılmaksızın iş güvencesi hükümleri uygulanacak. İşten çıkarmalarda toplu iş sözleşmesinin getirdiği süreçler  ve güvenceler uygulanacak. Yıllık ücretli izinler ve kıdem tazminatı İş Yasası'nın üzerinde olacak. İşçilere sosyal izinler verilecek. Ayrıca iş yasasına göre çalışma süresi 45 saat iken, toplu sözleşmeyle haftalık çalışma süresi 40 saat (günde 8 saat) olarak düzenlenecek. Sözleşmede dikkati çeken diğer bir hak da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde işçilerin etkinliklere katılmaları amacıyla ücretli izinli sayılmaları.

EmekDunyasi.Net