23 Mart 2011, Çarşamba

İşçilerden geceyarısı saldırısına protesto

Konak Belediyesi önünde 27 gündür sendikal hakları ve işleri için direnen işçiler, son günlerde artan baskıları ve gece yarısı 6 işçinin gözaltına alınmasını yürüyüşle protesto etti.

Sendika hakkı ve iş güvencesi talebiyle 27 gündür Basmane Meydanı'nda bulunan Konak Belediyesi ek binası önünde eylemde olan Konak Belediyesi taşeron işçilere, gece geç saatlerde polisin, çevik kuvvet eşliğinde müdahalesi sonucu 6 işçi gözaltına alındı. Belediye önündeki işçiler, polisin tutumunu protesto etmek amacıyla Basmane Meydanı'ndan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne kadar yürüyüş yaptı. Üzerinde "Taşeron öldü başınız sağolsun, gömüyoruz" yazılı tabutu taşıyan işçiler, belediyenin eylem yapılan yere getirdiği çöp kamyonlarının üzerine vuvuzela çaldı. Yürüyüşte "Baskılar bizi yıldırımaz", "Sendika hakkımız söke söke alırız", "Konak işçisi direnişin simgesi" sloganları atıldı. İkişerli gruplar halinde vuvuzelalarıyla tempo tutan işçiler, polislerin saldırısı sonucu yaralanan işçilerin fotoğraflarını da taşıdı. Yol boyunca bildiriler de dağıtan işçilere balkonlardan ve yoldan geçen yurttaşlar alkışlarla destek verdi.

Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi önünde açıklama yapan işçilerden Gülbeniz Dönmez, 27 gündür hakları için eylemde olduklarını ifade ederek, "En son dün gece sivil polis, çevik kuvvet eylem yerine baskın düzenledi. Emniyet amiri eylem sırasında hakaretler ve küfürlerle gelerek tenekede yakılan ateşe tekmeyle vurdu ve onun ardından çevik kuvvet işçileri ablukaya aldı. İşçilerin oturmak ve ısınmak için kullandığı paletlere el konuldu. 6 işçi arkadaşımız gözaltına alındı. Eylemimizi kırmaya, işçilerin birliğini bölmeye yönelik bütün bu saldırıları ve karamaları şiddetle ve nefretle kınıyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından işçiler tekrar eylem yaptıkları yere doğru yürüyüş yaptı.

 

Bağlantılı Haberler