24 Mart 2012, Cumartesi

TEDAŞ işçilerine müdahale protesto edildi

Enerji-Sen üyeleri, Adana'da Toroslor Elektrik adlı taşeron şirkette üç aydır maaşlarını alamadıkları için direnen işçilere yönelik gözaltı ile para cezasını protesto etti.

 

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (TEDAŞ) Demirköprü’deki binası önünde 5 Mart’tan bu yana kurdukları çadırda direnişlerini sürdüren Enerji-Sen üyesi işçilere müdahale edilmesi dün akşam Taksim’de protesto edildi.  Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen Enerji-Sen üyeleri, "Taşerona teslim olmayacağız" yazılı pankart açtı. Nakliyat-İş, Hava-İş, Dev Sağlık-İş ve Sine-Sen yöneticilerinin katıldığı eylemde, "Taşeron çalışma ölüm demektir", "Adana işçisi yalnız değildir", "Taşerona teslim olmayacağız" sloganları atıldı.

Enerji-Sen üyeleri adına açıklama yapan Ömer Taplamacı, "Bu ülkede üç aş maaş vermeksizin işçi çalıştırmak, işçilerin yasal haklarını gasp etmek, işçileri haksız yere işten çıkarmak, kıdem tazminatlarına el koymak, hiçbir iş güvenliği önlemi almadan ölüme yollamak herhangi bir soruşturma gerektirmiyor.

Aksine işçiler haklarını aradıkları için kabahatli görülüyor, onlarca polis yollanıyor darp edilerek gözaltına alınıyor" dedi. Bunun sorumlusunun Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü ve yöneticileri olduğunu ifade eden Taplamacı, gözaltına alınan arkadaşlarını serbest bırakıldığını hatırlatarak, "Bizler enerji işçileri olarak nerede olursak olalım taşeron sistemine karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi ilan ediyor ve Adana'daki arkadaşlarımızın sonuna kadar yanında olacağımızı bir kez daha haykırıyoruz" ifadesini kullandı.

Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Gürsel Kaya ise taşeron çalıştırma sisteminde işçilerin yaşamlarını yitirdiğini, işten atıldığını, kölelik koşullarına mahkum edildiğini belirterek, ancak kendilerinin de taşeron sisteme karşı mücadele etmeyi öğrendiklerini ifade etti.

DİHA

 

Bağlantılı Haberler