02 Nisan 2012, Pazartesi

ÇMO: İnsan artık yıkıcı ve yok edici olmamalı

TMMOB’a bağlı Çevre Mühendisleri Odası 11. olağan Genel Kurul Sonuç Bildirgesi’nde, “Kapitalist üretim biçiminin yıllardır ‘üretme’ ve ‘tüketme’ şiarlarıyla koşulladığı insan, dünya yüzeyinde bir ‘yıkıcı’ ve ‘yok edici’ olmaması gerektiğinin bilincinde olmalıdır” denildi.

 

TMMOB’a bağlı Çevre Mühendisleri Odası 11. olağan Genel Kurulu Sonuç Bildirgesi açıklandı. Artık, kapitalizmin kendisinden kurtulmanın, mantığının değişmesi gerektiğinin farkına varılmaya başlandığı belirtilen Bildirge’de, “Doğayı umursamadan uygulanmış kalkınma modellerinden, çevre ve insan varlığının farkında olan bir kalkınma dönemine geçilmesi gerekmektedir” denildi.

Dünya genelinde kapitalizmin insan doğasını, çevreyi ve en nihayetinde tüm varlık koşullarını tahribat ve yıkıma uğrattığının anlaşıldığı vurgulanan Bildirge’de, “Bu tahribatın iklim değişikliklerinden, doğal felaketlere, türlerin yok olmasından, geri dönüşü olmayan toprak, su ve hava kirliliğine kadar pek çok alanda olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu gidişata dur demek için ekonomik, sosyal, eğitsel, bilimsel ve eleştirel alanda kamu yararı gözeten politikalar var edilmeli ve hayata geçirilmesi için mücadeleye devam edilmelidir” ifadelerine yer verildi.

2014 SEÇİM YILI

2014 yılını Türkiye için bir seçim yılı olacağı vurgulanan Sonuç Bildirgesi’nde, “Daha çok çalışmanın, daha çok siyaset üretmenin gerekliliğinin farkında olarak yaşanılabilir bir çevre adına Odamız; kamuoyu ile bilgi birikimini paylaşmaya devam edecektir” denildi.

“Odamız temel yaşam hakkının vazgeçilmez unsuru olan sağlıklı ve dengeli çevreyi bilimsel ve politik olarak savunmaktır” ifadelerine yer verilen Bilditge’de şunlar kaydedildi: “Daha açık bir ifadeyle, yerine herhangi bir kaynağın asla ikame edilemeyeceği suyu, toprağı ve havayı seçim vaatlerinin konusu yaparak paha biçenlere, geleceğimizi Nükleer Santrallerin varlığı ile tehdit etmekte sakınca görmeyenlere ve suyumuzu karlı HES projelerinin olağan metası haline getirenlere yani çekince görmeyen iktidar güçlerine karşı insan ve çevreden yana hakkaniyetli tutumundan taviz vermeyecek; mevzuat aldatmacalarıyla umutlarımıza ve geleceğimize göz dikerek plan yapanların her daim karşısında olacaktır.”

EmekDunyasi.net