04 Nisan 2012, Çarşamba

Zeytincilik Yönetmeliği yargıya taşınıyor

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı (UZZK) Başkanı Mustafa Tan, Zeytin alanlarını tarım dışı faaliyetlere açan yönetmelik değişikliğinin iptali için dava açacaklarını bildirdi.

UZZK Başkanı Mustafa Tan tarafından yapılan yazılı açıklamada, maden şirketlerinin lobi çalışmalarıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca Zeytincilik Kanunu Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak Zeytincilik Kanunu işlevsiz hale getirilmek istendiğini kaydederek, yasa hükümlerine birçok yönden aykırılıklar taşıyan Yönetmelik değişiklik taslağının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Böylesi bir değişiklikte yasa bütünüyle hükümsüz hale dönüştürülmek istenmektedir” diyen Tan, “Bu teklifin Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği tarafından verilen değişiklik talebi ile neredeyse bire bir örtüşmesi ve TBMM’ de milli irade tarafından oy birliği ile red edilmesine rağmen değiştirilmeksizin aynen getirilmesi sektörümüzce endişe verici olarak algılanmakta ve infial yaratmaktadır” diye belirtti.

“Türkiye zeytin ağacının genetik anavatanıdır, zeytinin tüm dünyaya yürüyüşünün başlangıç noktasını teşkil etmektedir ve zeytin bu anlamda dünya mirasıdır. Değişiklik, bu potansiyel ve değerin ortadan kaldırılması anlamına da gelecektir” ifadelerine yer veren Tan,  “Sonuç olarak, ülkemiz, zeytinlikler ve zeytincilerimiz açısından son derece önem taşıyan mevcut zeytincilik yasası yönetmeliğimizin değiştirilmeksizin mevcut haliyle bırakılması, sektörünün tamamının ortak görüşü olduğunu bir kez daha hatırlatır. İlgililerin olası bir hatalı adımı derhal geri çekmelerini talep ederiz” dedi.

 

İSTANBUL/EmekDunyasi.Net

 


Anahtar Sözcükler