06 Nisan 2012, Cuma

ZMO: Bilim adına gen katliamına hayır

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne ait "Narenciye Gen Bahçesi" arazisine özel üniversite kurulması kararına tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer “Bilim adına gen katliamına hayır” dedi. Oda, dün zemin etüdü için yapmak için iş makinelerinin geçişini engelleyen akademisyenlere yönelik polis şiddetini de protesto etti.

ZMO Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer yaptığı açıklamada, ABD ve İspanya‘dan sonra dünyanın 3. büyük narenciye gen merkezi olan Adana Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Narenciye Gen Bahçesi’nin bu kararla yok edilmek istendiğini belirterek, şöyle dedi: “Adana`da 1976 yılından itibaren oluşturulmaya başlanan Türkiye`nin en büyük Narenciye Gen Bahçesi`nde bugün 21 farklı ülkeden getirilen 900`ün üzerinde farklı tür ve çeşit bulunmaktadır. Bu özelliğiyle adeta bir narenciye hazinesini barındıran bahçe, Türkiye turunçgil tarımı için büyük önem taşımaktadır. Kentleşme ile birlikte kaybolan birçok genotipin son örnekleri de Narenciye Gen Bahçesi`nde muhafaza edilmektedir. Gen Bahçesi, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmalar ile üreticilere bilgi aktarılmasında önemli katkılar sağlamaktadır. Bu özellikleri nedeniyle sürekli korunması ve sahip çıkılması gereken bahçe bugün ne yazık ki adına ‘bilim ve teknoloji’ denilen bir üniversite için yok edilmek istenmektedir.”

Tuncer, Maliye Bakanlığı‘na ait olduğu belirtilen Narenciye Gen Bahçesi‘nin 1.758 dönümünün Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü`nün yaptığı ortak protokolle Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘ne kampus alanı olarak gösterildiği bilgisini verdi.

“Narenciye Gen Bahçesi`nde birçok özel türün geriye dönüşü olmaksızın kaybolmasına yol açacak, telafisi imkânsız bu yapılaşma kararı kabul edilebilir değildir” diye Tuncer, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için alternatif bir alan bulunmasının istedi.

ANKARA/EmekDunyasi.Net