05 Şubat 2013, Salı

İşten atılan 190 taşeron posta işçisi mücadele etti geri döndü

PTT'nin İzmir ve Manisa dağıtım birimlerinde taşeron değişikliği gerekçe gösterilerek işten atılan 190 taşeron işçisi, işe geri dönme mücadelesini kazanarak bugün iş başı yaptı.

İzmir ve Manisa'daki PTT'nin dağıtım birimlerinde, taşeron şirket değişikliği gerekçe gösterilerek işten atılan 130 posta ve 50 kargo dağıtıcısı ile Manisa'daki 10 posta dağıtıcısı, 1 Şubat'ta işten çıkıralmaları üzerine PTT'nin Bornova'daki Posta İşleme Müdürlüğü önünde eylem başlatmıştı. İşlerine geri dönmek için dört gündür işyerlerini terk etmeyen işçiler, dün PTT Yönetimi ile yaptıkları görüşmelerin kazanımla sonuçlanması üzerine, işlerine geri döndü.

ÖZLÜK HAKLARIN DA ALACAKLAR

Konuyla ilgili açıklama yapan Haber-Sen İzmir Şube Başkanı Hüseyin Özdem, PTT işçilerinin verdikleri kararlı mücadele sonucunda işlerine geri döndüğünü belirterek, "Bu kazanım birlikte verilen mücadelenin kazanımıdır. Buradaki kazanım işçi sınıfının kazanımıdır" dedi. Özdem, PTT yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda, işçilerin daha önce olmayan doğum ve yıllık izin haklarının da verildiğini ifade ederek, işçilerin haklarıyla güçlü bir şekilde işyerlerine geri döndüğünü kaydetti.

'ÇALIŞMA YAŞAMININ HER ALANINDA GÜVENCESİZ ÇALIŞMA YAYGINLAŞTIRILIYOR'

Öte yandan KESK İzmir Şubeler Platformu işten atılan PTT işçilerine destek için Bayraklı Adliyesi önünden PTT Bornova Posta İşleme Müdürlüğü önüne kadar yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. DİSK ve Türk-İş'in de destek verdiği eyleme çok sayıda kişi katıldı. Yürüyüş boyunca sık sık, "Taşeron sistemi kaldırılsın", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları atıldı. Açıklamayı yapan Platformun Dönem Sözcüsü Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Akyol, çalışma yaşamının her alanında güvencesiz çalışmanın hızla yaygınlaştırıldığını belirterek, "Memurlar sürgün, baskı ve yıldırmaya maruz kalırken, taşeron işçiler ise mali haklarını alamayacak şekilde kapı önlerine konuluyor. Bütçe ise sermayeye, savaşa ve yandaşlara aktarılıyor" dedi. Akyol, tüm emek örgütleriyle birleşerek, PTT dağıtım ve kargo işçilerinin yanında olacaklarının altını çizdi.

EmekDünyası.Net/DİHA