02 Nisan 2013, Salı

İşçilere ölümden başka yol yok mu?

İşsizlik baskısıyla birlikte güvencesiz ve örgütsüz çalışmanın hızla yaygınlaştırılması işçileri ölüme ve hatta intihar girişimlerine sürüklemeye devam ediyor. Ankara, Urfa ve Aliağa'da yaşanan iş cinayetlerinde 4 işçi ölürken, Trabzon'da işten atılan bir taşeron işçisi kendisini yaktı.

İşsizlik baskısıyla birlikte güvencesiz ve örgütsüz çalışmanın hızla yaygınlaştırılması işçileri ölüme ve hatta intihar girişimlerine sürüklemeye devam ediyor. Hükümetin iş kazalarını sona erdirecek yasa olarak tanımladığı 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu'da iş cinayetlerinin hızını kesmeye yetmiyor.

SURİYE'DEN ÖLÜMDEN KAÇTI, URFA'DA İŞ CİNAYETİNDE HAYATINI KAYBETTİ

Son günlerde ölümle sonuçlanan iş kazalarının sayısında yeniden bir artış gözleniyor. Bu örneklerden birisi bugün Urfa'da yaşandı. Urfa'nın Yenice Mahallesi'de bir taş ocağında meydana gelen göçükte Suriye uyruklu bir işçi yaşamını yitirdi, kardeşi ise yaralandı. Ülkelerindeki savaştan kaçan Suriye uyruklu Şefik ve Ahmet Süleyman kardeşler, taş ocağında meydana gelen göçüğün altında kaldı.

Kamyon şoförü Ahmet Süleyman, sıkıştığı kaya parçalarının arasından kendi imkanlarıyla çıkmayı başardı.Kullandığı iş makinesiyle birlikte kayalıkların altında kalan ağabeyi Şefik Süleyman ise yaşamını yitirdi. Taş ocağında kaçak çalıştırılan işçinin cesedine, saatler süren çalışmanın ardından ulaşıldı. Taş ocağı sahibi jandarma tarafından gözaltına alındı.

NİLÜFER KONSERİ'NDE İŞ CİNAYETİ

Binlerce insanın eğlenmek için bir araya geleceği Nilüfer'in Ankara konseri hazırlıkları bir işçinin hayatına mal oldu. Bu kez bir tersane veya sanayi bölgesinde değil konserde yaşanan olay, sahne emekçilerinin kötü çalışma koşullarını gözler önüne sürdü.

Ankara'da sanatçı Nilüfer'in vereceği konser öncesi afiş asmak için çatıya çıkan 33 yaşındaki sahne görevlisi Kemal Ünlü, sahneye düştü. Ünlü, olay yerinde yaşamını yitirdi. Olay nedeniyle konser ertelendi.

Sanatçı Nilüfer'in, "Meme kanserinde erken tanı" konusunda farkındalık yaratılması amacıyla MEB Şura Salonu'nda düzenleyeceği konser öncesi afişin asmak için çatıya çıkan 33 yaşındaki Kemal Ünlü, dengesini kaybederek sahneye düştü. Olayın ardından konser ertelendi.

ALİAĞA'DA 2 İŞÇİ YANARAK ÖLDÜ

Bir diğer ölümlü kaza haberi de İzmir Aliağa'dan geldi. Gemi söküm tesisinde 30 Mart'ta meydana gelen cinayette, 2 işçi yaşamını yitirdi. İki işçi yanarak yaşamını yitirirken, bir işçi ise kayıp.

Aliağa'da bulunan gemi söküm tesislerinde, Aliağa Denizcilik isimli bir firmaya ait gemide söküm işlemi yapılırken yakıt deposunun patlaması sonucu gemide yangın çıktı.

ALİAĞA'DA ÜÇ GÜN ÖNCE BİR CİNAYET DAHA YAŞANMIŞTI

Geminin yakıt deposunun dolu olup olmadığına dair kontrolün yapılmaması ya da yetersiz yapılması dolayısı ile kazanın meydana gelmiş olabileceği belirtiliyor. Aliağa'da bulunan Öğe Gemi Söküm Sanayi'nde çalışan 22 yaşındaki Ersin Şahin üç gün önce iş makinasının altında ezilerek yaşamını yitirmişti

TAŞERON ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK BU SEFER DE İNTİHARA SÜRÜKLEDİ

Öte yandan Trabzon Belediyesi tarafından işten çıkarılan taşeron işçi Mustafa Canbakkal, belediye önünde üzerine benzin dökerek kendini yaktı.

12 Şubat'ta işten çıkarılan 40 yaşındaki Mustafa Canbakkal, daha öncede belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulunmuştu. Yaklaşık 25 metre yükseklikteki çatıdan önce AKP bayraklarını atan, işe alınmadığı durumda kendisini yakıp atlayacağını söyleyen Mustafa Canbakkal, Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın tarafından ikna edilmişti.

Bugün yeniden belediye binasının önüne gelen Mustafa Canbakkal, elindeki pet şişede bulunan benzini üzerine döküp çakmakla kendini ateşe verdi. Bir anda alevler içinde kalan Canbakkkal'a özel güvenlik görevlileri yangın tüpüyle müdahale etti.
Korku içinde izleyen vatandaşlar da alevlerin söndürülmesi sonrasında Canbakkalın üzerine şişelerle su döktü, kartonları sallayıp vücudunu soğutmaya çalıştı.

Yanmış kıyafetleri görevliler tarafından çıkarılan Canbakkal, daha sonra ambulansla Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Canbakkal'ın sağlık durumunun iyi olduğu ve tedavisine devam edildiği belirtildi.

EmekDünyası.Net/ETHA